Bydlení,  Interiér

Zimní terakota v interiéru: čím si vás získá barva hlíny?

Paleta barev je velmi pestrá a nabízí širokou škálu použití. Co zkusit terakotu? Jedná se o oranžovo-hnědočervený odstín a jeho popularita značně stoupá. Tahle cihlová barvička si vás obmotá svým dokonalým vzhledem. Hodí se do všech interiérů, můžete jí dát do chalup, ale i rodinných domů. Do ultramoderních domácností je krásná v kombinaci černé a bílé.

Vnáší příjemnou atmosféru plnou hřejivosti a klidu

Zemitá barva je na zimu ideální. Při pohledu na ní se zahřejete. Je to živá teplá barva, která se prosazovala zejména v keramice, odtud pochází i její název terra cotta (keramika vysokého žáru, tzv. kamenina). Je známá již od starověku, kdy se s ní vyráběly užitkové, ale i dekorační předměty. V novověku je součástí vodovodních potrubí a obkladů staveb. Získává se vypalováním čištěné hlíny.

Přírodní ekologický prvek vaší domácnosti

Krása terra cotty vynikne i v případě, že stárne. Naopak je ještě hezčí i přes její drobné nedostatky. Z nich se stává přednost. Svou hodnotu má tedy neustále.

Hodí se na zeď, podlahu i různá čalounění

Chcete zkusit vymalovat jinak a trochu netradičně? Místo klasické bílé, zkuste terra cottu! V takovém vymalovaném prostoru vám bude dobře. Nevěříte? Nezbývá vám nic jiného, než to vyzkoušet. Jedná se o nadčasovou barvu domácnosti, která by mohla být populární stejně jako tradiční barvy – jen jí člověk musí dát šanci. Na rozdíl od červené, vás nebude tolik energizovat, je tlumená, dělá výborně fyzickému i psychickému stavu člověka.

Kdo se bojí jí použít na stěny, může jí mít třeba na podlaze. Naši předkové moc dobře věděli, proč zrovna terakotová podlaha, je ta pravá. Nejen, že je jedinečná, ale je i přirozená. Působí nenásilně a jen při pohledu na ní, vám bude teplo od nohou.

Její efekt je podobný jako u dřeva. Nemusí být stěžejní barvou celé domácnosti, někdo si s ní vystačí jen jako s doplňkem. V kombinaci s bílou, krémovou, béžovou nebo šedou, bude vypadat vkusně a elegantně, stejně tak s černou. Přívětivá a teplá barvička, kterou lze využít všude.

Představte si svou oblíbenou lenošku, neslušela by jí tahle oranžovo – cihlová barva? Není nic jednoduššího, než jí obléknout do nového hábitu. V interiéru s terakotou nemusíte vůbec šetřit, ale ani to s ní přehánět. Je to na vás, my už teď víme, že pouhý jeden prvek, dokáže chladný interiér proměnit v nepoznání.

V souladu s přírodou – barva země a dotyk tepla

Pokud jste milovníkem přírody, rozhodně vám neunikne, že tahle barva k ní prostě patří. Nezapře v sobě přírodní původ, ale ani půvab. Bude vypadat stále pěkně, ba možná i lépe, když bude o pár řádků let starší. Je to barva interiéru z roku 2018, tam začal její trend. Nicméně teď je zase v kurzu, tak proč si s ní nepohrát i ve vašem bytě? Kontrastní efekt vytvoří i s betonovými prvky a jinými studenými barvami. Terakota je moderní barvička, která ve výsledku vytvoří to správné teplo domova. Vidina této barvy evokuje představy o cestování v Africe a poušť. Jsou v ní i zvláštní nuance, některé její odstíny nejsou úplně identické. Občas je tato barva spojována i s růžovým nádechem. Možná, i proto vypadá hezky s růžovou, ale také šedou a třeba modrou.

Závěrem

Terakota je bohatý oranžový a teplý odstín, který je s velkým překvapením univerzální. Zakomponovat se dá do všech interiérů, přesto je nejvíce viděn v domácnostech s bohémským, pobřežním či dokonce minimalistickým stylem. Jedná se o velmi poutavý odstín. Když pokojové rostliny umístíte do terakotových nádob, budou vypadat neotřele. Nezapomeňte i na drobné detaily v podobě terakotových dlaždic či koberců, polštářů, atp.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.