Interiér
Bydlení

Zkrášlete si domov a buďte zároveň kreativní

Někdy se zdá, že jsou naše životy čím dál tím rušnější. Teď je zima, hodně času trávíme doma, proč toho nevyužít a nepustit se do dlouze odkládaného vylepšení místa, kde nám má být co nejpříjemněji a nejpohodlněji. Ano, našeho domova.

Interiér
Interiér

Nemusíte být zrovna umělcem nebo kutilem, abyste mohli zajímavě a originálně kultivovat interiér vašeho bytu či domu. Zkrášlíte si domov a u toho se ještě můžete kreativně vyřádit. Tady je několik snadných tipů a jednoduchých rad, jak si udělat domov ještě krásnější a útulnější.

Začněme barvami. Když si vybíráte barvu, následujte samozřejmě svůj vkus a preference, ale obecně jsou jisté barevné kombinace, jenž se doporučují použít v jednotlivých částech domu. Například v jídelně bývají nejoblíbenější zemité odstíny. Podle psychologie barev je červená a oranžová barva stimulující, a proto zvyšují chuť k jídlu. Opačný efekt má třeba barva modrá.

V takové kuchyni se lze barevně realizovat například odstíny skříněk, populární je žlutá, broskvová, ke kterým se pak hodí spíše neutrální odstíny. Doporučují se dále zelené a modré kuchyňské linky, které krásně ladí s kovovými nebo mosaznými doplňky.

Obývací pokoj by měl mít dobré osvětlení a díky světlejším barvám, pak vypadá opticky větší. Teplé barvy jako například béžová, krémová nebo žluté odstíny působí spíš formálnějším dojmem.

U koupelny bychom měli vzít v úvahu, jakého efektu se snažíme dosáhnout. Plážový vzhled zaručí odstíny modré, šedé se pak krásně hodí k povrchům a nábytku z přírodního kamene a dřeva.

V ložnici se chceme především dobře vyspat a relaxovat, a tak nemůžete šlápnout vedle, když se rozhodnete pro světlé zemité či modré tóny. Jste-li duší romantik, pak růžová, vínová nebo korálová bude nejspíš vaše volba.

Na krásně vymalovaných zdech se náramně vyjímá umění a dekorativní prvky. Jedním ze skvělých způsobů, jak se kreativně vyžít a ještě si vyzdobit dům, je fotografie. Černobílé a barevné fotky ve velkém nápadném formátu vytištěné na plátně nebo řada menších fotografií v zajímavých rámečcích osvěží každou zeď. A navíc, za každým snímkem se skrývá příběh, malá historka nebo aspoň zajímavý okamžik. Mnoho známých osobností se pustilo s vášní do fotografování, například hudebník Lenny Kravitz, profesionální hráč pokeru Mikhail Shalamov, herec Jared Leto nebo zpěvák Seal. Jejich díla jsou často také k zakoupení. Jestli na vlastní fotky nejste ještě dost pyšní, proč se nezapsat do nějakého z on-line kurzů nebo nesledovat tutoriály, jenž jsou často zdarma a velice poučné.

Dalším skvělým tvořivým způsobem dekorování domova je renovace nábytku. Pokud se nábytek odře a čalounění prosedí či je zničené skvrnami, nemusí se hned vyhazovat. Stačí najít vhodnou barvu a vdechnout starému stolu, komodě nebo židli nový život. Čalounění je poněkud složitější záležitost, ale správný kutil ho zvládne. Základem je kvalitní a nápaditý materiál a sešívačka. Pak na sedačku či židli pohoďte pár polštářů se zajímavým vzorkem či texturou a o útulné sezení máte postaráno.

Někdy můžeme náš domov zvelebit nejenom po fyzické stránce, ale i po té energeeetické. V tomhle případě je nejlepším pomocníkem Feng Shui, kterému propadla samotná Oprah Winfrey, Bill Gates nebo Julia Roberts. Tradiční čínské učení je údajně přes pět tisíc let staré a zabývá se žitím člověka v jeho životním prostoru v čase. Věda pracuje s pěti elementy a také astrologií. Cílem je nastolit vyváženou energii, prosperitu, zdraví a harmonii doma, ale také na pracovišti, zahradě, bance, administrativní budově nebo celém městě.

Poslední tip je možná i tím nejjednodušším. Udělejte si pořádek. Inspirací vám může být japonská metoda KonMari, která se od klasického uklízení trochu liší. Obvykle uklízíme místnost po místnosti, nicméně tahle metoda přistupuje ke kusu po kousku zvlášť. Podporuje úklid podle kategorií, začíná se oblečením, pak můžete přistoupit ke knihám, dokumentům a končí se u věcí, ke kterým máte sentimentální postoj. Účelem je ponechat si pouze ty věci, které vám dělají radost, ty co ji nevyvolávají, putují z domu pryč. Metoda si získala obrovskou popularitu, protože klade důraz na vnímavost, je introspektivní a hledí směrem do budoucnosti. O radostnou budoucnost nám všem jistě jde.

Zdroj obrázku:
Antoha713 / Shutterstock.com

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zkrášlete si domov a buďte zároveň kreativní