Bydlení,  Byty,  Interiér

Co může zkomplikovat malování bytu

V dnešní době si na výmalbu bytu troufne skoro každý, a to vlastními silami. Často ani nepředpokládáme, že by nějaké komplikace mohly nastat, a tak se pouštíme do práce někdy i bez předchozí přípravy. Tu bychom však neměli rozhodně podceňovat. Jak se říká: „Kdo je připraven, není překvapen“.

Pro malování bytu je ideálním obdobím doba, kdy očekáváme po několik dní stabilní slunečné počasí. Počítat musíme s tím, že nás mohou zaskočit trhliny ve zdech, mastné skvrny na stěnách, a to zvláště v kuchyních a také provlhlá místa v rozích koupelen atd.  Avšak ještě před malováním musíme byt na tuto zátěž připravit.

shutterstock_172336814

Stěhování nábytku

Lehčí nábytek a věci, které by nám při malování zavazely, přestěhujeme do vedlejší místnosti. Těžké nábytkové kusy přesuneme do středu místnosti. Pomohou nám s tím například stěhovací popruhy, stěhovací deky, nebo stěhovací kolečka, která podsuneme pod nábytek, čímž uchráníme podlahu od případného poškození.

Výběr pomůcek  

V současnosti je dostatek obchodů, jak kutilských anebo specializovaných či internetových, kde nakoupíme vše potřebné. Na pokrytí podlahy je nejlepší lepenka. Cenné věci uchráníme před rozbitím obalením bublinkovou fólií, předměty ukládáme do krabic, ty pak můžeme potáhnout stretch fólií, ale ještě předtím je dobré si krabici popsat, abychom věděli, co jsme do ní uložili. Na zakrytí velkých nábytkových kusů uplatníme buďto staré ubrusy a anebo prostěradla, která už nehodláme používat anebo zakoupíme velkoformátové fólie, které však raději k nábytku přilepíme snadno snímatelnou páskou, aby při jakémkoli pohybu v okolí nezačaly poletovat.

Výběr nářadí

Válečky uplatníme na velkých plochách. Pamatujte však, že nejsou vhodné pro disperzní barvy. Válečky s krátkými vlákny se hodí na hladké povrchy. Válečky se liší nejen délkou vlákna, ale i šířkou a druhem potahu. Může jím být polyester nebo polyamid. K malování lze samozřejmě využít i klasické štětce. Ideální jsou ty s prasečími štětinami, skvěle se hodí při používání vodou ředitelných barev. Stříkací pistole vám mohou výrazně usnadnit práci. Práce s nimi se zvlášť vyplatí při nanášení barev v rozích a u okrajů oken. Nezapomeňte na nádobu na barvu a pořiďte si k ní i mřížku na otírání barvy. Počítáte-li s opravami poškozených povrchů stěn, neobejdete se bez malířské škrabky, sádry, nebo stěrkové hmoty. Využijete i penetrační prostředek a nakonec k uhlazení opraveného povrchu také ocelové hladítko a brusný papír. Na mastné skvrny použijte mazlavé mýdlo a na špinavou zeď odstraňovač skvrn. V případě napadení zdí plísní využijte speciální prostředky, například Savo na plísně ve spreji, dobře se aplikuje a skvěle zabírá.

[box type=“info“ ]

Tip:  Nepouštějte se do malby stěny vícero technikami, jinak by vám vznikl nejednotný povrch. Volte vždy pouze jednu techniku. Ideální je, pokud postupujete s malou ve směru od oken ke dveřím. Jako první malujte hrany, okolí zásuvek, poté strop a až na závěr stěny.  Při nanášení druhé vrstvy barvy si ji namíchejte v hustější konzistenci, než byla barva první vrstvy.  Naneste ji ale až po důkladném zaschnutí vrstvy první. Dobu schnutí byste měli snadno zjistit z obalu zakoupené barvy.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.