Akustické izolace

0
416
akusticka izolace

[dropcap]Z[/dropcap]atímco si obyvatelé vesnic a okrajových částí měst užívají klidu, lidé, kteří bydlí v centru a rušných částech, takové štěstí nemají. Patříte-li mezi ně i vy, zřejmě jste zaregistrovali neustálé zvyšování hladiny hluku. Není to váš subjektivní pocit, ve městech je skutečně stále rušněji. Kolem oken projíždějí automobily a tramvaje, ale rušit vás může i hlasitá televize u sousedů a spousta dalších faktorů. Dost možná vám hluk nedá spát (a to doslova) natolik, že neustále přemýšlíte nad tím, jak ho ze svého života dostat pryč.

akusticka izolace

Řešení je hned několik. Můžete se vystěhovat na periferii nebo do vesnice. Nicméně ani zde nebudete mít stoprocentní jistotu, že vaše sluchovody nebude „hýčkat“ soused zvukem své nové sekačky. A ten, který bydlí naproti, mu bude přizvukovat motorovou pilou. O štěkotu všudypřítomných psů raději pomlčet. Vypadá to, že ani vesnice není zárukou hrobového ticha.

Nadměrný hluk ovlivňuje lidskou psychiku

Zvuk je předmětem zkoumání mnoha vědců a ti prokázali, že trvalá vyšší hladina hluku může mít negativní dopad na lidské zdraví. Zdravý člověk slyší akustický tlak o hodnotě cca 20 μPa-20 Pa. Dojde-li ke zvýšení hladiny hluku o 10 dB, vnímáme to jako dvojnásobný hluk. Norma ČS 73 0532 sice uvádí, stavby mají vyhovovat požadavkům na zvukovou izolaci, ale to neznamená, že se hluk nemůže přenášet napříč interiérem. Kupříkladu běžná televize vyvolá hladinu hluku 45 dB. Osoby, které tráví v nadměrně hlučném prostředí několik let, mohou zaznamenat negativní projevy prostředí na své psychice.

Akustika příčky

Pokud vás předešlé odstavce poněkud vyděsily, neztrácejte hlavu. Nadměrný hluk lze poměrně efektivně vyřešit pomocí sádrokartonové příčky opatřené tepelnou izolací. Tyto příčky mají lepší akustické parametry a co do stejných požadavků na vlastnosti běžné příčky mají menší tloušťku – zaberou méně prostoru. Příčky bez výplně tvořené minerální izolací ztrácí až 10 dB a to je, vzhledem k logaritmické závislosti, velmi vysoká hodnota. Proto byste měli výměnu příček za izolavanou variantu zvážit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno