Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Astry září barvami na konci léta

[dropcap]V[/dropcap] období, kdy na zahradách už kvete jen málo rostlin, půvabné astry neúnavně kvetou a přinášejí nám svými pestrými barvami radost. Když rozkvetou astry, je to jasná známka blížícího se podzimu. Jejich líbezné pastelové barvy, do kterých se každoročně v tutéž dobu odívají, nám pomáhají zahnat chmury při pohledu na končící vegetaci na naší zahradě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Květy v různých barvách

Ne nadarmo dostaly astry české pojmenování hvězdnice. Jejich bujné keříky zářivých květů jako by byly plné různobarevných hvězdiček, které dokážou zářit i za ranních mlh. Snad nejoblíbenější z aster jsou zářivě růžové, od světle lososové až po červenofialové tóny. Astry kvetou ale i bíle, modře, jak ve velmi sytých tónech, tak i v jemně levandulovém nádechu.

Podzimní astry

Vyšlechtěným potomkem divoce rostoucí krásky s červenofialovými květy pocházející ze Severní Ameriky jsou podzimní astry (Aster novibelgii). V Evropě astry zdomácněly už velice dávno. Skvěle se jim daří na slunných záhonech v zahradách s dostatečně propustnou půdou. Se zálivkou není třeba to u aster přehánět. Neměly by však ani přeschnout. Dopřejeme-li jim dobrou péči, budou se bohatě větvit a nasazovat na nová poupata. Tento druh aster pravidelně vyséváme přímo na záhon anebo si je předpěstujeme. Postupně rozkvétají každoročně od září do října. Výškou a vzrůstem se liší podle jednotlivých odrůd, a to poměrně značně. Zatímco nejnižší odrůdy vyrostou maximálně 30 cm, tak ty nejvyšší mohou dosáhnout až 180 cm.

Vysoké astry

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aby vysoké odrůdy netrpěly ve větru, je dobré jim vybrat stanoviště v závětří a zvolit pro ně také vhodnou oporu.  Ti, kdo dávají přednost vysokým typům aster, by měli volit spíše z odrůd aster novoanglických (Aster novae-angliae) pro jejich robustnější stavbu stonku. A právě díky pevným stonkům odolným proti polámání se těší velké oblibě 1,5 m vysoká odrůda Harrington Pink s květy v líbezné růžové barvě. Její růst je celkově velmi statný. Vysoké astry jsou trvalky, které po odkvětu vyžadují hluboké sestřihnutí. Ideální způsob jejich množení je vegetativní, množením trsů na jaře anebo v průběhu léta řízkováním.

[box type=“info“ ]

Náš tip:

Astry jsou vhodnými květinami k řezu. Do vázy s vodou vkládáme jen stonky zbavené listů, aby nezačaly ve vodě zahnívat.  Denně jim vyměňujeme vodu. Ve váze vydrží dlouho. Na záhonech je můžeme kombinovat se zápleváky, třapatkami anebo s kopretinami. Společně jim to velmi sluší. Trpasličí odrůdy aster jsou vhodné i k pěstování v nádobách, na balkonech a terasách, kde vytvoří příjemné zákoutí k posezení.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *