Exteriér,  Venkovní rostliny,  Zahrada

„Last minute“ na sazenice aneb čím si zkrášlit zahradu na podzim a příští jaro

Kdo preferuje vlastní ovoce, zeleninu i bylinky, pak mu jistě neunikne, že i v září se dá ještě leccos zasadit. A jako bonus především něco krásného, jedlého (macešky, měsíček) a okrasného (narcisy, hyacinty).

I když vrchol vegetačního období zahrady pomalu končí, je to ideální čas na výsadbu vytrvalých letniček a jarních cibulovin. Daří se rovněž plodinám, které můžete následně sklidit na zimu.

Září je také optimálním měsícem pro výsadbu keřů a stromů, aby se jejich kořeny stihly usadit, než začne chladnější počasí.

Noci chladnou a dny se zkracují, což signalizuje i fakt, že se léto chýlí ke konci. Využijte posledních teplejších dnů k tomu, abyste do svého režimu dne zakomponovali rovněž výsadbu.

Podzimní sázení má své výhody

Výsev semen na podzim často vede k robustnějším rostlinám, které mají trochu náskok. Příští rok na jaře kvetou dříve. Hodně zjednodušeně řečeno – získáte větší a lepší rostliny. Ty pak mohou vykvést o šest týdnů dříve, než ty, jenž jsou vysety na jaře.

Je také vhodný čas na výsadbu jarních cibulovin. Dokud je půda ještě teplá, spolu s vytrvalými zimními kvetoucími trvalkami, to bude radost!

Měsíček

Patří mezi vytrvalé letničky přinášející do záhonů veselý barevný nádech a jeho sytě oranžová barva je pastvou pro oči. Okvětní lístky lze použít v syrové podobě např. do salátů.

V září zasejte semínka měsíčku tam, kde mají vykvést. Ideálním místem je vícesložkový kompost bez rašeliny. Osivo vysejte řídce do řádků hlubokých 1 cm a lehce zasypte zeminou. Záhony udržujte bez plevele, zatímco klíčí. Jakmile sazeničky vyrostou, vytrhejte je tak, aby mezi nimi zůstala mezera 10 – 15 cm. Měly by vykvést v květnu.

Měsíček, milují včely a motýli a je také skvělou volbou pro společnou výsadbu do zeleninového záhonu. Jeho silná vůně zabraňuje také škůdcům.

Narcis

Narcisy jsou předzvěstí jara a vyplňují záhony a okraje jemně kývajícími se žlutými nebo bílými hlavičkami květů. Lze je vysadit na trávnících i loukách. Na trhu je nesčetně mnoho odrůd, jenž máte k dispozici. Rozhodně je z čeho vybírat.

Cibulky narcisů se nejlépe vysazují na podzim, a to na slunce nebo v částečném stínu. Mají rádi dobře odvodněnou půdu a měly by být vysazeny cca 10-15 cm pod povrchem půdy ve stejné vzdálenosti od sebe.

Cibulky je potřeba zasadit hluboko, aby vlastnily silnější stonky. Pak je také menší šance na poškození cibulek při kopání nových rostlin příští rok.

Moto narcisů zní: Budeme kvést roky a roky.

Můžete je rovněž zasadit do zahradních kontejnerů nebo zasadit do květináčů s dostatečným odvodněním. Na dno nádoby je potřeba dát víceúčelový kompost. Důkladně je zalévejte a nechte hrnce na chladném místě, dokud se neobjeví listy.

Maceška

Zimní kvetoucí macešky vdechnou vaší podzimní zahradě nový život a rozjasní zahradní záhony. V chladnějších a temnějších měsících jsou jejich nádherné květy dostupné v obrovské škále barevných kombinací.

Macešky se velmi snadno pěstují a vyžadují pouze minimální péči, aby poskytly velmi dlouhé období květu.

Tyto malé trvalky začněte pěstovat v září, aby jejich kořeny měly dostatek času na růst a přežily zimu. Navíc vysazením macešek na podzim se budete moci těšit z jejich květů v zimě a znovu na jaře.

Macešky vysaďte ideálně na plné slunce, ale vydrží i polostín. Půdu nejprve vylepšete kompostem a vysaďte asi 10 cm od sebe u maceškových keříků nebo 15 cm u jiných odrůd.

Přidejte kolem nich silnou vrstvu mulče. Jakmile půda zmrzne, s takovým řešením hravě přezimují.

Chcete -li zaručit více barev a vzbudit tak větší zájem o zahradu v zimních měsících, vyberte si mimo jiné také zeleninu, např. mrkev, špenát, česnek, ředkvičky a hlávkový salát.