OSB
Komerční články

Dřevo pro vaše projekty: jaké máte možnosti?

Dřevo je velmi oblíbeným přírodním materiálem, který se používá v několika různých oblastech. Své využití má samozřejmě ve stavebnictví a nábytkářství. Díky použití různých dřevin můžete docílit neobyčejného vzhledu svého nábytku, který bude navíc krásně vonět. Při použití ve venkovních prostorách je třeba dbát na pravidelnou údržbu, která ale není příliš složitá. Díky ní dosáhnete co největší životnosti svých projektů. Jaké druhy dřeva můžete využít?

Překližka

Právě překližka patří k těm nejoblíbenějším deskovým materiálům, po kterých obvykle saháme. Tento typ dřeva je tvořen překládáním vrstev tenkých dřevěných desek – překládají se v úhlu 90° přes sebe. Počet vrstev by měl být lichý, jinak by mohlo docházet ke změně tvaru materiálu. Koupit je můžete v různých šířkách (4 až 28 mm). Jednotlivé vrstvy mohou mít různou tloušťku. Můžete narazit na několik typů, včetně modelářské, obalové či stavební překližky. Ta stavební je voděodolná a obvykle má tmavě fialovou barvu.

OSB deska

Široké využití má OSB deska, která se používá v závislosti na typu, ve vnitřních i venkovních prostorách. Vznikla slepením a slisováním dřevotřísek, které jsou orientovány ve stejném směru. Výsledkem je velmi dobrá pružnost. Cena OSB desky je velmi nízká, díky čemuž je tento materiál velmi používaný. Využívá se k úpravě podlah i stěn, při stavbách dřevostaveb i k rekonstrukcím. Mohou být voděodolné, takže se hodí také k výrobě například venkovních zahradních domků.

Lamino

Jedním z nejpoužívanějších materiálů je bezesporu lamino. Využívá se zejména k výrobě různých druhů nábytku. Jde o dřevotřískovou desku s fólií. Dostupné je ve spoustě barevných provedeních, včetně těch, které napodobují pravé dřevo. Také jejich povrch může být hladký nebo naopak perforovaný – například kopírující vzhled dřeva. Pozor ale na vlhkost, s tou si lamino příliš nerozumí – a to zejména ve spárách a spojích.

Zdroj obrázku: Dmitry Markov152 / Shutterstock.com