Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Hortenzie získaly jméno po odvážné ženě

[dropcap]V[/dropcap]ětšina dřevin rozkvétá na jaře, ale hortenzie patří k těm výjimkám, jejichž květy zdobí naše zahrady především na podzim. Svůj mezinárodně platný název získaly tyto okouzlující dřeviny po neohrožené a odvážné ženě Hortense Barréové, která byla milenkou francouzského botanika Philiberta Commersona. Jelikož ženy to měly v té době zakázáno pod pohrůžkou smrti, doprovázela Hortense Philiberta na jeho dobrodružné a zároveň velmi nebezpečné cestě na Dálný východ v převlečení za muže. A právě odtamtud byla hortenzie přivezena do Evropy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Modrá barva květů

Nejen doba květu, ale také barvy, především odstíny modré, dělají z hortenzie zahradní krasavici číslo jedna. Dříve se bez nich neobešla žádná venkovská zahrada. Pěstovaly se zvláště v předzahrádkách, ale často taky vytvářely živé ploty. V tom se jim nic nevyrovná. Dnes se bohužel v zahrádkách již hortenzie nevidí tak často, jak by si zasloužily.

Pěstované druhy hortenzií pocházejí z Asie i Ameriky. Jejich květenství jsou složena ze dvou typů kvítků. Ty pravé, plodné kvítky jsou zcela nenápadné. A to, co na hortenziích tak obdivujeme, jsou vlastně pouhé přetvořené sterilní kališní lístky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hortenzie mají v oblibě humózní, vlhčí a propustnou zeminu s kyselou půdní reakcí. Modré barvy jejich květů se původně dosahovalo extrémním okyselováním půdy. V dnešní době jsou již vyšlechtěny takové kultivary, které kvetou krásným modrým květem i v běžných substrátech vhodných pro všechny druhy vřesovištních rostlin. Hortenzie jsou choulostivější na mráz, a tak je u nich nutné, aby jejich dřevo do zimy dobře vyzrálo, nesmí se proto přehnojovat dusíkem.  Tyto rostliny se cítí nejlépe v polostínu, na chráněných místech u zdi anebo jako předsadba větších keřů či stromů, jelikož na takových místech jsou chráněné v létě před úmorným vedrem a v zimě před mrazivým větrem.

Ochrana před zimou

Ošetřování hortenzií se omezuje na zimní ochranu kořenů nastýlkou ze suchého listí. Dále těmto dřevinám postačí odstraňování starých, omrzlých či slabých výhonů. Pokud by se přece jen stalo a rostliny nám omrzly celé, v předjaří je sestřihneme asi na 10 cm od země a necháme rostliny znovu obrazit. Pokvetou však až příští rok. Jinak patří hortenzie k těm vděčným a nenáročným rostlinám, které velmi pěkně dokážou zdobit každou zahradu. Krásně vypadají jako solitéry v trávníku anebo ve společnosti bohyšek, kapradin, azalek a rododendronů, s nimiž sdílí podobné půdní nároky.  

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *