Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Hvozdíky do každé zahrady

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na Zemi roste celkově na 300druhů hvozdíků a karafiátů. Daří se jim takřka ve všech obvyklých zahradních půdách v částečném stínu i na plném slunci. Pro svou nenáročnost v pěstování, velkou druhovou pestrost a širokou škálu odstínů a barev si získaly svou oblibu již velmi dávno.

[box type=“info“ ]Výsev

Semena vyséváme do truhlíku nebo rovnou do volné půdy asi do hloubky 1 cm (mimo odrůdu hvozdík kartouzek) do konce srpna.  Do měsíce vyklíčí při teplotě nad 15 stupňů a vlhké půdě. Vzrostlé sazenice pak vysazujeme do sponu 30 x 30 cm tak hluboko, aby byly zeminou přikryté kořenové výběžky. Hnojíme je podle potřeby, ale časně z jara zcela určitě. Hvozdíky trvalé později již nepřihnojujeme, neboť by vyrůstaly do výšky a jejich výhony by před zimou dostatečně nevyzrály, což by mohlo v zimě způsobit vymrznutí. Hvozdíky je dobré zmlazovat odřezáváním zvadlých květů a také částí stonků, jinak by postupně přestávaly kvést. Na zimu je můžeme, ale nemusíme zabezpečit před vymrznutím přikrývkou z listí, slámy anebo chvojí.

[/box]

Hvozdík kartouzek

Rozkvétá purpurově červenými květy, a to od jara roku následující ho po výsevu. Hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum)je vytrvalý. Při výsevu je zapotřebí myslet na to, že klíčí na světle, a tak semena do povrchu stále vlhké půdy pouze jemně zatlačíme. Ideálně provádíme výsev do zastíněného truhlíku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hvozdík bradatý

Jedná se o dvouletku, ale na chráněných místech vydrží i několik let. Hvozdík bradatý je asi ½ metru vysoký. K dostání jsou jednoduché i plnokvěté kultivary. Nejhezčí květy nasazuje v dalším roce po výsevu. Rostliny vzešlé po výsevu není nutné přepichovat. Zajímavá odrůda je voňavý hybridní „kulatokvětý“ kultivar.  Jen asi 25 cm vysoká je směs Indianer-teppich.

Karafiát péřitý

Vytrvalá až 40 cm vysoká květina, karafiát péřitý (Dianthus plumarius) vytváří husté polštáře sivě zelených listů a stonků. Od časného jara vykvétá velkými, jednoduchými i plnými květy se stříhanými okraji. Krásné silně vonící květy se objevují v různých odstínech červené, růžové i bíle barvy.

Hvozdík karafiát

Dianthus caryophyllus lze pěstovat dvojím způsobem.  Buďto jako letničku v případě jarního výsevu anebo jako dvouletku, a to ze srpnového výsevu. Jeho květy jsou v různých barvách od bílé, přes žlutou, růžovou až po červenou a šarlatovou barvu. Mohou být plné i prázdné, poloplné nebo žíhané.  Na jedné rostlině může postupně vykvést až 200 květů. Rostlinky je dobré po vzejití přepíchnout, zesilují se jim tím kořeny.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.