Hvozdíky do každé zahrady

0
314

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na Zemi roste celkově na 300druhů hvozdíků a karafiátů. Daří se jim takřka ve všech obvyklých zahradních půdách v částečném stínu i na plném slunci. Pro svou nenáročnost v pěstování, velkou druhovou pestrost a širokou škálu odstínů a barev si získaly svou oblibu již velmi dávno.

[box type=“info“ ]Výsev

Semena vyséváme do truhlíku nebo rovnou do volné půdy asi do hloubky 1 cm (mimo odrůdu hvozdík kartouzek) do konce srpna.  Do měsíce vyklíčí při teplotě nad 15 stupňů a vlhké půdě. Vzrostlé sazenice pak vysazujeme do sponu 30 x 30 cm tak hluboko, aby byly zeminou přikryté kořenové výběžky. Hnojíme je podle potřeby, ale časně z jara zcela určitě. Hvozdíky trvalé později již nepřihnojujeme, neboť by vyrůstaly do výšky a jejich výhony by před zimou dostatečně nevyzrály, což by mohlo v zimě způsobit vymrznutí. Hvozdíky je dobré zmlazovat odřezáváním zvadlých květů a také částí stonků, jinak by postupně přestávaly kvést. Na zimu je můžeme, ale nemusíme zabezpečit před vymrznutím přikrývkou z listí, slámy anebo chvojí.

[/box]

Hvozdík kartouzek

Rozkvétá purpurově červenými květy, a to od jara roku následující ho po výsevu. Hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum)je vytrvalý. Při výsevu je zapotřebí myslet na to, že klíčí na světle, a tak semena do povrchu stále vlhké půdy pouze jemně zatlačíme. Ideálně provádíme výsev do zastíněného truhlíku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hvozdík bradatý

Jedná se o dvouletku, ale na chráněných místech vydrží i několik let. Hvozdík bradatý je asi ½ metru vysoký. K dostání jsou jednoduché i plnokvěté kultivary. Nejhezčí květy nasazuje v dalším roce po výsevu. Rostliny vzešlé po výsevu není nutné přepichovat. Zajímavá odrůda je voňavý hybridní „kulatokvětý“ kultivar.  Jen asi 25 cm vysoká je směs Indianer-teppich.

Karafiát péřitý

Vytrvalá až 40 cm vysoká květina, karafiát péřitý (Dianthus plumarius) vytváří husté polštáře sivě zelených listů a stonků. Od časného jara vykvétá velkými, jednoduchými i plnými květy se stříhanými okraji. Krásné silně vonící květy se objevují v různých odstínech červené, růžové i bíle barvy.

Hvozdík karafiát

Dianthus caryophyllus lze pěstovat dvojím způsobem.  Buďto jako letničku v případě jarního výsevu anebo jako dvouletku, a to ze srpnového výsevu. Jeho květy jsou v různých barvách od bílé, přes žlutou, růžovou až po červenou a šarlatovou barvu. Mohou být plné i prázdné, poloplné nebo žíhané.  Na jedné rostlině může postupně vykvést až 200 květů. Rostlinky je dobré po vzejití přepíchnout, zesilují se jim tím kořeny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno