Jak doplnit vitamín D

0
108
opalování

[dropcap]V[/dropcap]itamín D, kterému se říká také antirachitický vitamín, je nezbytný pro zdravé fungování našeho těla. Mimo jiné se podílí na syntéze hormonu kalcitriolu, který ovlivňuje vstřebávání vápníku a fosforu, bez nichž se náš organismus neobejde.

V těle je důležitý především pro kosti, proto také kojenci od narození musí denně užívat kapku Vigantolu, který jimpředepíše dětský lékař. Jsou to kapičky, které běžně dostanete v každé lékárně, ale jsou pouze na předpis. Jeho pravidelné užívání je dostatečnou prevencí před křivicí páteře.

opalování

Dostatek vitamínu D udržuje kosti silné a zdravé a pomáhá předcházet jejich deformaci neboli osteoporóze. Při životním stylu většiny z nás trpíme nedostatkem vitamínu D vlastní vinou. Místo abychom si užívali slunečních paprsků, které nám jej v těle pomůžou dotvořit asi z 80 %, schováváme se před sluncem v kancelářích, sportovních halách, restauracích, autech ap.

V dnešní moderní době to ale jinak ani nejde, protože bez auta se většina z nás neobejde, kancelářskou práci si na čerstvý vzduch také vzít nemůžeme a posilovnu venku jsem u nás také ještě neviděla. Jak ho tedy doplníme na úroveň, která je pro nás ideální.

[box type=“success“ ]

Slunce je přítel

Stačí se vystavit slunci každý den alespoň na deset minut, ale zapomeňte přitom na silnou vrstnou ochranného krému. Na jednu stranu je to správně, že se chcete okamžitě namazat, ale v tomto případě potřebujeme, aby se nám sluneční paprsky dostaly na kůži. Vitamín D se totiž zcela přirozeně tvoří právě v kůži z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, pomocí slunečních paprsků.

[/box]

Potrava

Samozřejmě, že jednou z možností, kde ho získat je potrava. Nejvhodnější je rybí tuk. Bohužel při množství ryb, které běžně sníme, jsme to příliš nevyhráli. Další možností jsou vejce respektive žloutky. Ale spousta z nás bude poukazovat na nezdravý cholesterol. A co takhle vnitřnosti, především játra, jsou také vhodnou potravinou, která obsahuje vitamín D. A nesmíme zapomenout na mléko.

Ačkoli vitamín D pro zdravé fungování organismu potřebujeme, neměli bychom to s ním přehánět. Protože i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. A tak nadbytek vitamínu D působí zcela opačně, tedy narušuje metabolismus vápníku a fosforu, způsobuje hyperkalcémii, která může v extrémním případě skončit i smrtí.

Co způsobuje nedostatek vitamínu D

Vitamín D je klíčový i při hojení zlomenin a podílí se na vylučování hormonu inzulinu, který je důležitý pro přeměnu cukrů. Vitamín D pak podporuje tvorbu a zrání buněk a posiluje obranschopnost organismu. Snížená imunita proto může souviset právě s nedostatkem tohoto klíčového vitamínu. U dětí způsobuje jeho nedostatek krátkozrakost, vypadávání zubů, jejich vyšší kazivost, děti bývají slabé, mají zvětšené kolení klouby, často a snadno zlomené kosti, nervové poruchy a další jiné problémy. Jako jsou poruchy spánku, deprese. Jeho nedostatek může v krajních případech způsobit i Crohnovu chorobu, což je velmi vážné onemocnění střev.

Kolik ho vlastně potřebujeme

  • Denní doporučená dávka pro dospělé = 5-10 mikrogramů
  • Denní doporučená dávka pro děti = 10 mikrogramů
  • Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 10 mikrogramů

Pokud máte pocit, že si nedokážete přirozenou cestou vpravit do těla dostatek tohoto vitamínu, není nic jednoduššího, než zajít do lékárny a pořídit si nějaký běžně dostupný doplněk stravy. Lékárník Vám s jeho užíváním samozřejmě ochotné poradí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno