Nezařazené

Styl art-deco – jak jej zakomponovat do interiéru?

Styl dvacátých a třicátých let je elegantní, má rovné a příjemné linie, nádech romance, elegance a nadčasovosti. I o tom je styl art-deco. Jako každý styl, také art-deco se řídí určitými pravidly a má svá úskalí. Nehodí se úplně ke všemu, do každého interiéru nebo také nemusí, jako styl, sednout úplně všem. Jestliže jste se shlédli ve stylu dvacátých či třicátých let, líbí se vám dekorace z tohoto období, Marylin Monrooe je žena, kterou si s klidem pověsíte na obrázku do interiéru, pak by art-deco mohl být i pro vás. Rozhodli jste se tento styl zavést i k sobě do domácnosti? Určitě se vyplatí nad vším přemýšlet a držet se několika tipů a pravidel, které váš interiér pozvednou ve stylu art-deco zase o level výše.

Dekorativní styl

Když se řekne art-deco, můžeme si pod tím představit univerzální styl, který se opírá o secesi, kubismus či futurismus. Původně byl tento dekorativní styl spíše pro movitější jednice, tedy kdysi pro šlechtu nebo střední třídu. Neobjevovalo se to jen v dekoracích, ale také se art-deco objevil v předmětech denní potřeby a to na začátku dvacátých let. Tedy se tento styl objevoval na světlech, nádobí, hodinách, klavíru, nábytku a podobně. Jakých pravidel se držet ve chvíli, kdy chcete styl art-deco do svého interiéru?

Sáhněte po tapetě

Tapety jsou v dnešní době zase moderní, samozřejmě se jejich design a materiál změnil a dnes už můžete najít moderní vzor, který se bude hodit ke stylu art-deco. Stačí použít na internet, vyhledat si pár e-shopů, které se zabývají prodejem tapet a i za poměrně přijatelné finance si můžete pořídit krásnou tapetu, která bude splňovat art-deco pravidla. Takovouto tapetu umístěte na jednu, povětšinou tu hlavní, stěnu v interiéru a zbytek můžete doplnit jednoduchou bílou nebo krémovou barvou.

Sáhněte po správných barvách

Barvy jsou alfou a omegou snad každého interiéru a každé domácnosti. Líbí se vám velká spousta barev, ale všechny je do interiéru asi nedáte, protože miš maš barev nepůsobí uceleně, ale spíše pestře a až nepříjemně. Raději si vyberte dvě barvy, které k sobě ladí a vzájemně se doplňují. Art-deco? Můžete vybírat barvy od bílé, přes krémovou, kávovou, béžovou, všechny odstíny hnědé až po černou. Univerzální barvy, ke kterým se hodí snad všechny další doplňky. Chcete to oživit a přidat si do interiéru jinou a sytější barvu? Může to být například tmavější a jemnější odstín modré nebo třeba zelené. Hlavně nevybočovat z řady a nic světlého a veselého. Art-deco není na něco podobného připraven.

Koupelna? Černá a bílá kombinace

Art-deco koupelna? Nestárnoucí černobílá klasika je ideální, zejména tehdy, pokud se vám podaří pár geometrických ornamentů dostat na kachličky a podobně. Když koupelnu doplníte kovovými doplňky nebo potřebami pro každodenní využití, bude to nejlepší. Lampičky, zrcadla, trubky a všeho ostatní? To vám v kovu nebo chromu bude připadat moderní a stylové!

Lesk, hlavně lesk!

Zlato, stříbro, lesklé kovy a hlavně vysoký lesk! Bez toho to nejde. Jednoduché a příjemné linie jednotlivých výrobků jsou bonusem, když se lesknou, je to pravé art-deco. Nebojte se lakovaných kousků nábytku, lesklé chromové doplňky, rámy zrcadel a podobně.

Obrazy

Fotografie, plakáty, obrazy, to všechno dělá interiér interiérem. Dobový plakát, fotka Marylin, Velký Gatsby nebo nějaké motto, které dostane příjemný art-deco nádech, to jsou věci, které dotvoří interiér a dají mu přesně to, co potřebuje. Můžete také sáhnout po sérii černobílých fotografií na jednotné téma nebo černobílé fotografie rodiny.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *