Domů / Bydlení / Nebraňte se barvám! Rozhovor s panem Kralovanským

Nebraňte se barvám! Rozhovor s panem Kralovanským

 

Pan Kralovanský z Ostravy se už dlouho věnujete malířské kariéře a bytovým proměnám, je majitelem malířské firmy, která má široký okruh spokojených zákazníků a velký rozsah působnosti, věnuje se také stavebním úpravám a rekonstrukcím bytu a domů. Jsem moc ráda, že svolil k rozhovoru a poskytl nám takto zajímavé informace z pohledu profesionála.

pocatek

Kdy jste v sobě objevil lásku k barvám, bytovému designu a malířské profesi?

Pamatuji si, jak jsem jednou koukal na své bílé zdi a řekl jsem si, tohle chce změnu a chci to udělat sám. Začal jsem zkoumat, jaké jsou možnosti malování, jak se dají kombinovat barvy, až jsem se tím začal v roce 2000 živit. Bytový design je nyní moderním pojmem, ale snaha kombinovat barvy, hledat nové možnosti a přizpůsobovat se přáním zákazníků o to se snažíme od začátku.

Jaké byly Vaše začátky a plány?

Úplně první plány byly asi jako na začátku každého podnikání – uživit se. Nemůžu říct, že od začátku jsem měl nějaké představy co do počtu zaměstnanců nebo rozšíření služeb. Chtěl jsem prostě lidem pomoci vytvořit útulný domov, tak aby se v něm cítili dobře a měli z domácího prostředí radost. Postupem času práce i zaměstnanců přibývalo a firma se začala rozrůstat.

Když se ohlédnete za sebe, jste spokojený? Chystáte nějaké nové projekty?

Dá se říct, že jsem spokojený. Samozřejmě některé věci bych možná udělal jinak, ale všechny kroky firmu dovedly do současného stavu, za který jsem vděčný. Nabídka našich služeb se neustále rozvíjí, přizpůsobujeme ji poptávce trhu.

V současné době je trh hodně o přizpůsobování interiéru na míru – roste poptávka po ručním malování, lidé si nechávají vyrobit fototapety na míru a je s tím spojená i služba bytového designera. Takže neustálým projektem je být o krok napřed a poskytovat klientům vždy co nejaktuálnější nabídku.

Děláte s barvami, jaká je Vaše oblíbená? Kterou nemáte rád?

Mezi moje osobní favority patří fialová a šedá a rád tyto barvy i kombinuji. Obě nabízí spoustu odstínů a variací. Naopak já osobně bych si domů nevybral meruňkovou. Není v tom žádný konkrétní důvod, ale nepůsobí na mě dobře.

Říká se, že barvy ovlivňují naši psychiku a na každého působí jinak, může špatná volba barvy změnit povahu a myšlení člověka?

Nedá se říct, že by povahu úplně změnila. Spíš podtrhuje určité rysy povahy. Zejména u dětí je proto potřeba vybírat pečlivě. Pokud je například dítě přirozeně hyperaktivní, v jeho pokoji bychom se měli vyhýbat světle zelené barvě. Ta totiž povzbuzuje a dítě by bylo ještě akčnější. Jestli tedy u sebe pozorujeme určité povahové rysy, které bychom chtěli podtrhnout nebo naopak potlačit, měli bychom barvy volit i s ohledem na jejich působení.

Dá se splnit klientům všechna jejich přání? Stalo se někdy, že něco splnit nešlo? Jaké bylo nejsložitější přání, které jste kdy dokázal splnit?

Všechna přání klientům splnit možné sice je, ovšem ne vždy je to nejšťastnější volba. Klienti si třeba naplánují nejrůznější kombinace barev a technik, ale konkrétně v jejich bytě by dané řešení nevypadalo dobře. Je to podobné, jako když si na internetu vyhlídnete šaty nebo účes, ale vám prostě nesedí. V takovém případě navrhujeme řešení, které co nejblíže naplňuje jejich původní představy, ale zároveň se brzy neokouká a do interiéru zapadne.

Nejsložitější realizaci představovalo právě spojení ideálu klienta s možnosti jeho bytu. Do malého prostoru chtěl kombinovat tmavé zdi, takže by se pokoj opticky ještě zmenšil a působil by klaustrofobicky. Přimět ho, aby si vůbec prohlédl vizualizace s upraveným řešením… Ale nakonec si dal říct a musím říct, že nakonec nám dal za pravdu a s výsledkem byl nadmíru spokojený.

Všimla jsem si, že se do široké míry rozjel za poslední roky trend tapet a zdobení zdí. Je lepší volit profesionála nebo se může pustit směle do tapetování i samouk? Vzpomínám si na můj dávný pokus se samolepící tapetou, kdy skončila místo na ledničce na mém těle a bylo docela nad mé síly se z ní odlepit 🙂 Tehdy jsem si řekla – už nikdy sama!

Máte pravdu, tapety se opět vrací do módy. Je to dané také tím, že se výrazně změnila nabídka. Dnešní vzory nabízí nejrůznější škály motivů – od abstraktních až po luxusní.

Tapetování samo o sobě složité není. Ale co si budeme nalhávat. Ono nic není vlastně náročné, pokud víte, jak to udělat. Ale než se potřebný grif dostane do ruky, trvá to. U profesionála budete mít jistotu, že tapeta na sebe bude hezky navazovat, nikde se nezvlní, bude rovně a lepidlem nebude potřísněný i zbytek pokoje. Nehledě na to, že práce bude hotová mnohem rychleji.

Venku se ochladilo a máme podzim, za chvíli budou Vánoce, možná i sníh. Přiblížíte nám trošku trend v malování a tapetách na podzim / zimu 2016? Funguje to stejně jako v módě, že každé roční období má novou kolekci?

Obecně by se mohlo zdát, že pro letošní rok už je hlavní sezóna za námi, ale opak je pravdou. Podzim a zima jsou na malování nebo tapetování stejně vhodné jako léto, někdy dokonce i lepší.

Přizpůsobovat výmalbu nebo tapetu ročnímu období není zrovna vhodné řešení. Máme čtyři roční období, a komu by se chtělo čtyřikrát ročně malovat nebo měnit tapetu. Pokud bychom však chtěli do svých domovů pustit podzimní barvy, stačí se podívat z okna a hledat inspiraci v přírodě. Vládnou zemité odstíny jako hnědá nebo tmavě zelená, dále červená nebo oranžová.

Motivy podzimní nebo zimní krajiny můžeme najít také na fototapetách. Některé působí tak realisticky, že pomalu stačí obléct kabát a vyrazit. Toto řešení najde využití po celý rok. Pokud je zrovna zima, zimní motiv na fototapetě krásně dotvoří venkovní atmosféru, v létě naopak pomůže místnost pocitově ochladit.

Už víte, jaké novinky a trendy v barvách a bytovém designu přinese rok 2017?

Každý rok designéři a lovci trendů čekají, jakou barvu zvolí Pantone jako barvu roku. Pro letošek to byly modrá Serenity a růžová Rose Quartz, které podtrhovaly trend jemných až neutrálních odstínů. Podle toho se budou odvíjet návrhy interiérů na příští rok. Zatím se vše směřuje k tmavě zelené, ale uvidíme.

Ačkoli to možná nebude znít novátorsky, zůstane zachován princip „v jednoduchosti je krása“. Opravdu čím dál více je důraz kladený na jednotné, čisté interiéry s jednou maximálně dvěma barvami.

Je něco, co chcete vzkázat čtenářům?

Nebraňte se barvám. Nechávat si bílé zdi proto, že se ke všemu hodí a není jimi co zkazit je škoda.

Pěkný rozhovor, co říkáte? Přikládám fotky, takto maluje a tapetuje firma MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o. – www.maliri-nateraci.cz

maliri-14

maliri-12

maliri-1

maliri-2

maliri-3

maliri-4

maliri-5

maliri-6

maliri-7

 

maliri-9

maliri-11

(fotky jsou zveřejněné se svolením p. Kralovanského, rozhovor připravila Michaela Cahelová)

O blogerka Michaella

Život mě naučil žít pro krásu z pěkných okamžiků a vážit si každého nového dne.

2 komentáře

 1. Dobrý večer,
  chcem sa informovať, aký je názor pána Kralovanského na interiérový keramický náter ThermoShield, či zvyšuje povrchovú teplotu steny, znižuje riziko tvorby plesní na stenách domu a či sa steny naozaj menej špinia. Máte s uvedeným náterom nejaké skúsenosti?
  Doporučili by ste jeho použitie v staršom rekonštruovanom dome?

  • Stanislav Kralovanský

   Dobrý den,

   bohužel s tímto konkrétním nátěrem zkušenosti nemám. Obecně termoizolační nátěry pomáhají proti vlhkosti způsobené srážením teplého a studeného vzduchu. Pokud plíseň vzniká např. špatnou hydroizolací, barva nepomůže.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*