petržel
Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny

Pěstování petržele

[dropcap]K[/dropcap]adeřavou petrželkou se zdobí a ochucují teplé i studené pokrmy, ale také se používá do omáček a nádivek. Lze ji s úspěchem sušit a mrazit. Třebaže jde o dvouletku, nejčastěji se pěstuje jako jednoletá bylina, protože ve druhém roce života vyžene do květu a má méně lístků. Voňavou nať lze sklízet po celý rok.

Pro stálý přísun čerstvých natí vyséváme petrželku ve dvou fázích – poprvé na jaře pro letní a podzimní sklizeň a podruhé v polovině léta, abychom měli dostatek nati během zimy a na jaře. Lze ji také pěstovat za oknem v květináči a sklízet celoročně.

Mít po ruce vždy čerstvou se vyplatí.

petržel

Jak na to ?

Petrželka potřebuje propustnou a úrodnou půdu. Před zimou půdu obohatíme o kvalitní kompost  a  nebo hnůj.

Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném stanovišti. Petrželku na zimu pěstujeme na chráněném jižním stanovišti.

Semena se vysévají v březnu přímo na záhon, do hloubky 2 cm. Sklízí se od července do září.

Po   vysazení  dbáme  na to, aby půda nevyschla, než se objeví první klíčky. Proces urychlíme   jemným  zavlažováním a podpoříme  klíčení  a růst. Abychom poznali průběh řádku ještě před vyklíčením petrželky a mohli ho okopávat a zbavovat plevelů, můžeme do něj současně s petrželkou vysít pár salátů nebo ředkviček, které klíčí do týdne.

Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, můžeme odstranit plodiny mezi nimi a vyjednotit petrželku na rozestupy 6-8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednotíme je na 25 cm.

Nepřeje – li jarnímu výsevu počasí, vysejeme semena do bedničky s výsevním substrátem a umístíme je do nevytápěného skleníku, pařeniště nebo pod kryt. Až se oteplí, vysadíme sazeničky ven v rozestupech 25 cm.

Petrželi nevadí  mráz  až  – 7°C, ale ideální teploty pro růst jsou od 10–21°C, za přílišného tepla a vysoké vlhkosti petržel trpí houbovými chorobami a hyne.

Petržel v červenci a srpnu za velmi suchého počasí zavlažujeme.

Výživa a hnojení

Petržel má nároky na kvalitní výživu. Během vegetace přihnojujeme komplexním   hnojivem s nižším obsahem dusíku.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *