Domů / Bydlení / Praktický průvodce tapetováním aneb jak na to!

Praktický průvodce tapetováním aneb jak na to!

Tapetám neodzvonilo a naopak – stále se těší obrovské popularitě a jak se zdá, brzy se opět dostane do středu zájmu bytových designérů. Pokud si chcete interiér vylepšit i vy, ale nemáte s tapetováním žádné zkušenosti, nevadí. Přichystali jsme pro vás praktický návod, díky kterému pro vás bude výběr tapet a jejich následná aplikace na stěnu, hračka.

shutterstock_180417359

Vybíráme tapety

Dříve, než se vydáte do obchodního řetězce, si důkladně změřte plochu, kterou se chystáte vytapetovat. Pakliže jste se shlédli v tapetách s velkými vzory, nezapomeňte na dostatečnou rezervu. Větší motivy se obecně napojují hůře a záložní tapeta vám v případě nouze poslouží na nutné opravy. Chcete přece, aby byl výsledek dokonalý, nebo ne?

Při výběru tapety nedávejte na první dojem a věnujte dostatek pozornosti jejím vlastnostem. Tapeta, kterou se chystáte nalepit do koupelny, by měla být voděodolná a ta v dětském pokoji ještě odolnější (např. sklovláknitá). Vždy zohledněte její budoucí využití a podle toho se řiďte. Informace získáte z piktogramů, které uvádí také odolnost vůči světlu (odolná tapeta ani v dlouhodobém časovém horizontu nevybledne), ale také způsob aplikace lepidla (zda se nanáší na tapetu, nebo na stěnu) apod. Dejte si pozor také na výrobní čísla. Tapety s rozdílným výrobním číslem se mohou jevit jako totožné, ale po vytapetování zjistíte, že jsou mezi nimi viditelné rozdíly v odstínu.

Jak tapetovat?

Chystáte-li se tapetovat stěny, které jsou čerstvě po výmalbě, nechte je zaschnout alespoň 48 hodin. Mezi tím si v místnosti udělejte pořádek a zajistěte dostatek místa. Nezapomeňte si uvolnit stůl, který vám poslouží jako plocha pro práci s tapetou.

Upravujeme podklad a vyměřujeme

Bez perfektně připraveného podkladu nebudete s výsledkem nikdy stoprocentně spokojeni. Podklad by měl být čistý, rovný, pevný, suchý a chemicky neutrální. Odstraňte proto nátěry, které nedrží, zatmelte díry po hřebících a praskliny a zbruste hrubá místa. Bude-li třeba odstranit staré tapety, použijte propichovací váleček či škrabku, navlhčete je vodou se speciálním přípravkem pro odstranění tapet.

Tapetujeme!

Změřte výšky stěn a nastříhejte tapety tak, že k naměřené výšce přidáte 10 cm. Poté na tapety tapetovací stěrkou rovnoměrně naneste dostatečné množství lepidla a nechte tapetu v klidu po dobu cca 10 minut. K pohodlné aplikaci lepidla vám může posloužit také speciální strojek pro kutily, který se naplní lepidlem a následně se jím tapeta protáhne a přistřihne. Až tapeta změkne, přiložte ji na stěnu a to tak, aby byla dokonale kolmá – nebojte se použít olovnici.

Tapety schnou nejméně 12 hodin, ale necháte-li je schnout podstatně déle, určitě nic nezkazíte. Schnutí urychlí mírné větrání, ale vyvarujte se průvanu nebo přílišného topení. Lepidlo, které tapety spojuje se zdivem, totiž schne pomaleji než papír a mohlo by dojít ke vzniku napětí a nežádoucímu zvlnění tapety ve spojích.

Na co si dát pozor?

  • K vyznačování stěny používejte obyčejnou tužku. Propisky a fixy mají ve spojení s lepidlem tendenci prosakovat na povrch tapety.

  • Nezapomeňte vypnout elektrický proud. Lepidlo je vodivé!

  • S tapetováním začínejte v rohu místnosti na straně oken.

  • Odmontujte kryty zásuvek a ty pak volně přelepte tapetou. Poté v místě otvoru tapetu nařízněte a odstřihněte tak, aby tapeta kopírovala tvar krabice a namontujte kryt zpět.

Jak opravit trhliny?

Menší trhliny lze zacelit jednoduše. Stačí, když na spodní stranu odtrženého kousku nanesete tenkou vrstvu běžné lepící pasty a pevně přitisknete ke stěně. Při výraznější poškození se neobejde bez „nouzové“ role tapety. Poškozenou tapetu navlhčete odstraňovačem (nemáte-li ho k dispozici, zkuste mýdlovou vodu) a odřízněte nožíkem. Dojde-li při odstraňování k poškození omítky, vyhlaďte ji stěrkovým tmelem a jakmile zaschne, přesmirkujte. Připravte si stejnou část chybějící tapety (měla by přesahovat) a přilepte ji. Místa, ve kterých se nová tapeta napojuje, precizně ulaďte tak, aby napojení nebylo vidět.

O Mytho

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.