petunie
Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Stále oblíbené petúnie

Bez petúnií si již mnozí z nás nedovedou představit žádný balkonový truhlík. Už celá léta patří k nejoblíbenějším letničkám a jejich obliba s léty nijak neklesá, spíše naopak. Důvodem jejich oblíbenosti je velký výběr jejich odrůd.

petunie

Pestrost odrůd

Petúnie jsou doslova klasikou mezi balkonovými rostlinami. V oblibě je mají jak pěstitelé, tak šlechtitelé, a tak je možné se každoročně setkat s nově vyšlechtěnými odrůdami, které se záhy dostanou i na náš trh. Ke známým kultivarům přibývají další a další, které je předčí v barvě, vzrůstu anebo množství květů. Není to tak dávno, co se na trhu objevily petúnie plnokvěté.  Velké oblibě se těší hlavně převislé druhy, k nimž řadíme například i surfinie.

Šlechtitelé ale neopomíjejí ani drobnokvěté odrůdy, a tak vznikají i skupiny Million Bells, miniaturní rostliny petúnií.  Mezi převislými petúniemi se objevují již i plnokvěté odrůdy například  superpetúnie, které jsou velmi odolné vůči dešti, což je velká výhoda, neboť ostatním druhů petúnií déšť snadno poškodí květy.

Kultivar „Purple Bell“ s tmavě rudým květem na večer vydává zvláštní těžkou vůni.  Jiné druhy se mohou pyšnit délkou kvetení, další netradičními kombinacemi barev, jiné  třepenitými okraji květů.  Vybere si zkrátka každý.  A takřka všechny odrůdy vydrží kvést až do zámrazu.

Péče ve vegetačním období

V průběhu vegetačního období však petúnie potřebují velké množství živin a zálivky. V horkých letních dnech je někdy zapotřebí zalévat je i 2x denně. Nutnost zálivky snadno vypozorujete ze svěšených lístků. Již při výsadbě přimíchejte do substrátu pro balkonové rostliny hnojivo, které se rozpouští a uvolňuje postupně. Od června je dobré přidávat petúniím do zálivky dávku tekutého hnojiva. Pokud víte, že máte tvrdou vodu, můžete do ní přidávat železité hnojivo, které má za úkol udržet listy petúnií svěže zelené.

Pokud nemáte petúnie vysazené v samozavlažovacím truhlíku, pamatujte, že tři převislé petúnie v truhlíku dlouhém 1 m spotřebují denně 4 – 5 litrů vody dodávané ideálně v několika menších dávkách v průběhu dne. S růstem a velikostí rostliny roste i její spotřeba vody.

[box type=“info“ align=“aligncenter“ ]

Tipy pro pěstování

Při pěstování petúnií je potřeba počítat s tím, že kvetení rostlin nebude tak bohaté a přemíra vody může způsobit zahnívání kořenů. Tomu však můžete předejít tím, že před výsadbou nasypete do dna truhlíku keramzit, který přebytečnou vlhkost nasaje a při suchém počasí vlhkost opět uvolní.

Chcete-li docílit bohatého kvetení, rostliny zaštipujte. Některým zdatným pěstitelům se daří petúnie přepěstovat do dalšího roku, a to tak, že je nechají vždy seříznuté přezimovat při teplotě  10 až 14 °C.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.