Trubač-kořenující
Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Trubač velkokvětý a trubač kořenující – dřeviny vhodné k oživení stěn a pergol

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Trubače patří k bujně rostoucím popínavým dřevinám s přísavnými destičkami. Jejich rod trubačovitých (Bignoniaceae) zahrnuje pouhé dva druhy, které pocházejí ze Severní Ameriky a Číny. Ty rostliny, jež pocházejí ze severnějších oblastí, jsou při pěstování odolnější vůči vnějším podmínkám. Jejich listy jsou velké, zpeřené, složené z menších pilovitých lístků. Kvetou poměrně bohatě velmi pohlednými šarlatově červenými květy, které jsou uspořádány do koncových lat.

Trubač velkokvětý (Campsis grandiflora) je vynikající dosti bujná dřevina velmi vhodná k oživení domovních stěn, pergol, sloupů a loubí nebo vysokých stěn v dobře chráněných polohách. Jeho rostliny tvoří méně přísavných destiček než trubač kořenující (Campsis radicans). Je tady nutné jeho hlaví výhon přivést nejdříve k opoře, později se již přichycují jednotlivé další části samy. Trubač velkokvětý pocházející z Číny, z jejích severních provincií, dorůstá výšky mezi 3 a 6 metry. Má eliptické zpeřené listy, které jsou opadavé. Květy se u něj objevují od července do září jen na mladých výhonech. Jsou poměrně velké, až 8 cm, velmi nápadné, v oranžové nebo šarlatově červené barvě. Předností tohoto duhu jsou veliké trubkovité květy, které nelze na rostlině přehlédnout, jelikož se vyskytují ve velkém množství. Jeho pěstování je ideální na teplých dobře chráněných stanovištích. Abychom se každoročně na rostlině dočkali nových květů, vyžaduje rostlina pravidelný každoroční řez. Ještě než se dostaví zima, je dobré kořeny a půdu nad nimi pokrýt dostatečnou vrstvou humusu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Původem ze Severní Ameriky je trubač kořenující (Campsis radicans), který je velmi podobný trubači velkokvětému, dorůstá však do větších výšek, běžně do 8 metrů a ve vinorodých oblastech dokonce až do 10 metrů. Má také více přísavných destiček než trubač velkokvětý. Jeho květy jsou však o něco menší a jsou spíše podobné malým gloxíniím, uspořádané jsou po 12 ve shlucích, mají oranžově červenou barvu.  Vejčité podlouhlé listy jsou nepříliš hluboko pilovité. Pro pěstování těchto rostlin je nevhodnější lehčí, dobře propustná půda s obsahem humusu, lehce alkalická a kyprá. Trubače kořenující jsou více mrazuvzdorné než trubače velkokvěté.  Rostliny se dají vysadit i v několika kusech na jednom místě, časem se dají dřevité kmínky proplétat a v dospělosti mohou vytvořit pnouce se po opoře úžasný živý slunečník.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.