Domů / Exteriér / Zahrada / Pěstování rostlin / Trubač velkokvětý a trubač kořenující – dřeviny vhodné k oživení stěn a pergol

Trubač velkokvětý a trubač kořenující – dřeviny vhodné k oživení stěn a pergol

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Trubače patří k bujně rostoucím popínavým dřevinám s přísavnými destičkami. Jejich rod trubačovitých (Bignoniaceae) zahrnuje pouhé dva druhy, které pocházejí ze Severní Ameriky a Číny. Ty rostliny, jež pocházejí ze severnějších oblastí, jsou při pěstování odolnější vůči vnějším podmínkám. Jejich listy jsou velké, zpeřené, složené z menších pilovitých lístků. Kvetou poměrně bohatě velmi pohlednými šarlatově červenými květy, které jsou uspořádány do koncových lat.

Trubač velkokvětý (Campsis grandiflora) je vynikající dosti bujná dřevina velmi vhodná k oživení domovních stěn, pergol, sloupů a loubí nebo vysokých stěn v dobře chráněných polohách. Jeho rostliny tvoří méně přísavných destiček než trubač kořenující (Campsis radicans). Je tady nutné jeho hlaví výhon přivést nejdříve k opoře, později se již přichycují jednotlivé další části samy. Trubač velkokvětý pocházející z Číny, z jejích severních provincií, dorůstá výšky mezi 3 a 6 metry. Má eliptické zpeřené listy, které jsou opadavé. Květy se u něj objevují od července do září jen na mladých výhonech. Jsou poměrně velké, až 8 cm, velmi nápadné, v oranžové nebo šarlatově červené barvě. Předností tohoto duhu jsou veliké trubkovité květy, které nelze na rostlině přehlédnout, jelikož se vyskytují ve velkém množství. Jeho pěstování je ideální na teplých dobře chráněných stanovištích. Abychom se každoročně na rostlině dočkali nových květů, vyžaduje rostlina pravidelný každoroční řez. Ještě než se dostaví zima, je dobré kořeny a půdu nad nimi pokrýt dostatečnou vrstvou humusu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Původem ze Severní Ameriky je trubač kořenující (Campsis radicans), který je velmi podobný trubači velkokvětému, dorůstá však do větších výšek, běžně do 8 metrů a ve vinorodých oblastech dokonce až do 10 metrů. Má také více přísavných destiček než trubač velkokvětý. Jeho květy jsou však o něco menší a jsou spíše podobné malým gloxíniím, uspořádané jsou po 12 ve shlucích, mají oranžově červenou barvu.  Vejčité podlouhlé listy jsou nepříliš hluboko pilovité. Pro pěstování těchto rostlin je nevhodnější lehčí, dobře propustná půda s obsahem humusu, lehce alkalická a kyprá. Trubače kořenující jsou více mrazuvzdorné než trubače velkokvěté.  Rostliny se dají vysadit i v několika kusech na jednom místě, časem se dají dřevité kmínky proplétat a v dospělosti mohou vytvořit pnouce se po opoře úžasný živý slunečník.

O Zuzana Bohdalova

Již několik let pracuji jako externí redaktorka pro internetová média. Specializuji se na témata týkající se přírody, zahradničení, flory, fauny a také na bydlení a design. Mým koníčkem je makro fotografie a četba detektivek.

10 komentáře

 1. Podle fotek vypadá trubač krásně. Já jsem vždycky toužila po tom mít pergolu obrostlou popínavými růžemi, ale pořád se mi to nedaří. Koukala jsem se na http://www.ruze.cz, kde doporučují na podzim přihnojit, což jsem dřív nedělala. Tak to letos zkusím a uvidíme, třeba se budu příští rok konečně kochat krásně obrostlou pergolou 🙂

 2. Zdeněk Cesánek

  Je Trubač velkokvětý jedovatý? Děkuji.

 3. Zuzana Bohdalová

  Dobrý den,
  jako doplňující údaj ohledně jedovatosti této rostliny dodávám, že u trubače kořenujícího (Campsis radicans) byly zaznamenány případy kontaktní alergie, kdy při dotyku květy způsobily vyrážku. To se však stává výjimečně. Rostlina však obecně není považována za jedovatou.
  Z.B.

 4. zdenka vaverová

  Dobry den neměli by jste názorný snímek trubače jak správně ostříhat děkuji zdenka

 5. Zuzana Bohdalová

  Trubač (Campsis) je efektní popínavá dřevina kvetoucí na letorostech.
  Starší keře zbavte proschlých a poškozených částí a loňské pruty zkraťte nejvýše na tři očka. Celkový sestřih provádějte podle toho, jakým způsobem chcete rostlinu pěstovat, zda se bude vinout kolem opory a růst do výšky a později dělat například protisluneční clonu anebo to bude spíše nižší rozkošatělý keř, kterému starší dřevěný letorost vytvoří něco jako kmínek. Vždy však myslete na pevnou oporu.

 6. Jana Šašková

  dobrý den, před 4r. jsem si koupila trubač velkokvětý na tržnici s 1 velikým hroznem pomerančových květů. Krásně se mi do podzimu rozrostl. Na zimu jsem ho přikryla a dělám přesně to co čtu na internetu. Každý rok ostříhám na 3 očka, hnojím,zalévám ,mám ho na slunci skoro celý den(11-19hod.)mám s ním porostlý celý velký plot ale nekvete! mužete mi poradit co s ním a proč nekvete? děkuji

 7. Zuzana Bohdalová

  Pokud na jaře sestříháte loňské výhony až na několik pupenů, podpoříte bohatou násadu květů.Starší keře zbavte proschlých a poškozených částí a loňské pruty zkraťte nejvýše na tři očka.

  Všechny trubače mají rády slunečné polohy, takže v tomhle u vás problém nebude. Problém vidím spíše ve střihu rostliny, nebo v nedostatečně výživné půdě. Zkuste přihnojování hnojivem na květ.

 8. František Vrána

  Dobrý den! Zlikvidovali jsme starou dlažbu kvůli kanalizaci a nyní chystáme pokládku nové zámkové dlažby. Vzhledem k rozsáhlému kořenovému systému, kdy se kořeny táhnou pod zemí a ve spárách základů domu a terasy i víc jak 10 m a ve šrěrbinách se náhle objevují nové odnože, tak bych se chtěl zeptat, jak zabránit zvedání dlažby kořeny trubače. U původní dlažby to již bylo patrné. Jinak nezbyde nic jiného, než přistoupit k jeho likvidaci. Děkuji.

 9. Zuzana Bohdalová

  Dobrý den,
  asi vás nepotěším, ale z místa, odkud trubač vyrůstá, se mohou objevovat nové výhony ještě mnoho let po odstranění trubače kořenujícícho. Mohou vyrašit totiž i všechny jednotlivé části, které v zemi po jeho likvidaci, zůstaly (byť jen náhodou). Trubač kořenující je opravdu velmi těžké odstranit beze zbytku.

 10. prosim mam dva výhony chtela bych to nechat rozmnožit .Mam to dat do vody nebo prímo do zeminy dekuji

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.