Nezařazené

Vybavujeme domácí garáž

Domácí garáž má v dnešní době každý nově postavený rodinný dům. V mnoha případech garáž pak  neslouží pouze pro schování automobilu, ale také jako dílna pro kutily nebo jako prostor pro uskladnění sezónních nebo zahradních věcí. Jak má taková garáž vypadat a čím má být vybavena, se dočtete v následujícím článku.

Garage_Workbench

Osvětlení

Začneme od stropu a tedy osvětlením. Ideální případ je když do garáže proudí přirozené světlo. Pokud je to možné nezapomeňte při navrhování garáže na okno. Okno nemusí být nijak speciální a mít tepelně-izolační vlastnosti, skvěle poslouží obyčejné plastové nebo dřevěné okno. Výhodou přirozeného světla je, že pokaždé když přijdete do garáže nemusíte rozsvěcet a ušetříte tak za energie.

Zásuvky, voda a vytápění

V případě, že garáže nebude sloužit pouze k parkování vozidla, je dobré mít v garáži přívod elektrické energie. Vhodné rozmístění je mít zásuvku v každém rohu, aby byla všude dostupná a vy jste tak mohli pohodlně pracovat.

Stejně to platí i u přívodu vody, pokud bude garáž sloužit i k jiným účelům, je dobré mít vodu přímo v garáži. Rozhodně to oceníte pro opláchnutí rukou nebo věcí a také budete mít kam připojit hadici pro kropení zahrady nebo umývání auta. Voda může vést klidně ze studny.

U vody je důležité myslet na její zazimování a rozhodně je nutné, aby byla během zimy vypnutá. Jinak by mohlo dojít k jejímu zamrznutí a tím tak zničení hadice i přívodů.

Co se týče vytápění opat záleží na tom, zda bude v  garáži parkovat automobil. Pokud ano, pak se vytápění nedoporučuje a je lepší nechat v garáži přirozenou teplotu. Ovšem pokud bude garáž sloužit jako kutilská dílna, pak v podzimních a zimních měsících oceníte teploty vyšší. jaké zvolíte vytápění záleží čistě na vás

Podlaha

V garáži je možné položit jakoukoliv podlahovou krytinu, které bude vysoce odolná, protiskluzová a bude mít snadnou údržbu. vybírat tak můžete z dlaždic, voděodolné protiskluzové stěrky a prefabrikovaných panelů.

Nechat jenom beton není dobré kvůli vysoké prašnosti, drolivosti a také do betonu snadno zateče voda a není odolný vůči ropným produktům jako je olej nebo benzín, vzniklé skvrny z něho nejdou odstranit.

Ideální podlahovou krytinou jsou prefabrikované panely nebo dlaždice. Ty se pokládají přímo na beton, který musí být dokonale rovný, suchý a zbavený veškerých nečistot. Rovnost podkladu zajistí samonivelační stěrka.

Samotná pokládka je pak jednoduchá. Jednotlivé dílky se k sobě pojí jako “puzzle”. Jednotlivé zámky do sebe zapadají a ke spojení vám pomůže gumová palička.

Výhody prefabrikovaných dlaždice

  • odolné vůči ropným produktům,
  • dimenzované na osobní i menší nákladní automobily,
  • snadná údržba,
  • protiskluzové,
  • životnost 25 let.

Úložné prostory

Při zařizování garáže jsou nezbytným vybavením úložné prostory. Ty je možné umístit na strop, stěny i mrtvé rohy. Pokud vybíráte regály do dílny je potřeba myslet jaké věci mají být uskladněny a jak často je využíváme.

Rozhodně by se v garáži neměly skladovat věci hořlavé, výbušné nebo ředidla atd. Při vrtání úložných prostor je dobré pomocí detektoru kovu odhalit kudy vedou rozvody, aby nedošlo k provrtání vody nebo elektřiny.

Kovové regály vždy umístěte tak, abyste mohli pohodlně vystoupit z automobilu nebo kolem něj pohodlně procházet. Důležité tak je vše důkladně proměřit a vymyslet tak, aby garáž sloužila jak k parkování automobilu, tak jako kutilská dílna.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *