Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Začátek podzimu – ideální doba k založení nového trávníku

Jedním ze dvou nejvhodnějších období pro založení nového trávníku je začátek podzimu, a to od poloviny srpna do konce září. Druhý termín, který můžeme pro výsev využít, je pak jaro v průběhu března až května. Jestliže nehodláme výsevem trávníku pověřit odbornou firmu, pustíme se do toho tedy sami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podmínky založení kvalitního trávníku

Asi 3 týdny před samotným výsevem je dobré aplikovat do zeminy herbicid, který se postará o vyhubení plevele. Povrch zeminy bychom měli před výsevem co nejvíce vyrovnat. U většiny pozemků se velmi osvědčily speciální půdní kultivátory. U malých ploch zcela postačí, jestliže půdu překopeme a pečlivě uhrabeme. Poté ji můžeme srovnat stoupacím dřevěným prknem. Z půdy je nutné vyhrabat zbytky rostlin, kořenů, plevele a také kamení. Takto předpřipravený povrch zasypeme co nejrovnoměrněji vrstvou trávníkového substrátu o výšce asi 2 centimetry. Zakoupený trávníkový substrát obsahuje kromě potřebného množství hnojiva i křemičitý písek. Následně vše lehce uválcujeme. Aby podklad přirozeně slehl, pokropíme ho. Pokud jsme před výsevem travního semene nepoužili speciální substrát, bude nutné do půdy přidat průmyslová hnojiva.

Výběr travního osiva

Podle toho, jaké nároky budou na trávník kladeny, vybereme i druh travního osiva. U okrasných trávníků činí výsevné množství zhruba 2 až 2,5 kg na 100m2 plochy. U krajinných trávníků je doporučené množství pouze 1 až 1,5 kg. Pro případné dosetí řidších míst v trávníku si ponecháme v zásobě rezervu alespoň 20% osiva. Jako osivo pro všechny půdní typy se osvědčilo travní osivo  Supra LP 100 Wolf-Garden, které se hodí jako pro stinná, tak pro slunná místa. Je výhodné také v tom, že pomáhá vytlačovat z trávníků mech a plevele.

Jak postupovat při výsevu

Na větší plochy je dobré použít takzvaný sypací vozík, který zajistí rovnoměrné osetí plochy. Sejeme nejlépe šachovnicovým způsobem, což je do kříže, tím se docílí rovnoměrného rozptýlení osiva. Aby následně došlo ke spojení semen se zeminou, pozemek uválíme rýhovacími válci. Pak už zbývá jen pravidelné zavlažování celé oseté plochy, aby travní semeno mohlo vyklíčit a dobře růst.  Pravděpodobně po měsíci se dočkáme pěkného zeleného nově vzniklého trávníku.

shutterstock_183049544

[box type=“success“ ]Tip:

S prvním sečením trávy počkáme až na dobu, kdy trávník doroste do výšky mezi 6 až 8 cm. Trávník zakrátíme na výšku tří až čtyř centimetrů. Okrasné a také kobercové trávníky se s růstem nedostanou nikdy přes výšku 4 až 6 cm, takže ty zkracujeme při sečení na výšku 2 až 3 cm.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.