Pěstování rostlin,  Zahrada

5 tipů při zakládání zahrádky

Rozhodli jste založit si vlastní zahradu? Ale kde začít a jaké rostliny vybrat? Přinášíme několik tipů, jak na to.

1. Základem zahrady je terén

Ideální je, pokud je mírně zvlněný, působí totiž příjemným dojmem.

Prudší svah je potřeba upravit tak, aby byl schůdný. Zakládání zahrady bude sice trochu náročnější, ale efekt bude o to větší.

Rovnou plochu oživíte vhodně vybranými rostlinami a keři, které vytvoří přírodní terénní vlny. Efektu dosáhnete také střídáním povrchů (trávník, štěrk, mulčovací kůra nebo oblázky).

Tip: Mějte na paměti, že výše položené plochy budou sušší. Pro tato místa jsou tedy vhodnější spíše suchomilnější rostliny.

2. Vybírejte kvalitní půdu

Pro pěstování rostlin je brát v potaz několik základních faktorů:

  • pH půdy – mělo by být neutrální nebo mírně kyselé.
  • Druh půdy – lehká a písčitá nebo naopak těžká a jílovitá (drenáž a odvodnění).

3. Trávník – ano či ne?

Pokud chcete mít nádherný trávník, který vypadá stále skvěle, je potřeba jeho pravidelná údržba. Jestliže se chcete vyhnout náročné práci, plánujte trávník spíše na menších plochách. Na péči jsou méně náročné okrasné trvalkové záhonky. A pokud použijete mulčovací techniku, vyhnete se i růstu a následnému odstraňování plevele. Navíc mulčovací kůra působí velice dekorativně.

Téměř bezúdržbové mohou být i záhony se suchomilnými rostlinami a oblázky.

Jako alternativu k trávníku lze také využít půdopokryvné rostliny – jsou to nízké druhy, mezi nimiž najdeme jak dřeviny, tak i trvalky.

4. Kritéria výběru rostlin

Základním kritériem jsou samozřejmě podmínky, které zahrada nabízí:

  • oslunění,
  • vlhkost půdy,
  • větrné poryvy,
  • styl zahrady,

5. K zahradě patří i plot

Chcete – li být styloví, „vypěstujete“ si svůj vlastní. Živý plot se může stát nejen třešničkou na pomyslném zahradním dortu, ale má i celou řadu výhod – chrání zahradu před větrem, prachem, hlukem a cizími pohledy, filtruje vzduch a ladí s ostatní zelení.

Vypěstovat si můžete plot podle vašich představ – nízký, vysoký, tvarovaný, volně rostoucí, stálezelený, opadavý, kvetoucí, ale také plot plodící.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.