Bydlení,  Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Jasmín: aromatický „evergreen“ na vaší zahradě i doma

Existuje něco typičtějšího pro jasmín, než jeho voňavý bílý květ? Ačkoliv se této rostlině daří v asijských tropech, lze ji úspěšně pěstovat i u nás v exteriérech, ale také interiérech. Podmínkou však je, že je rostlina udržována ve správném teplotním rozmezí.

Všechny druhy jasmínu milují přímé slunce a v létě se jim tedy žije bezpochyby nejlépe venku. Během letních měsíců zalévejte jasmín častěji, aby půda byla vlhká. Každé dva týdny poskytněte také výživu v podobě hnojiva. Nehnojte, když je zemina suchá. Ideální doba pro aplikaci ve vodě rozpustného hnojiva je den po důkladném zalití. Přestaňte hnojit na začátku podzimu a nezačněte znovu hnojit, dokud nebude rostlina na jaře přemístěna venku. Kvete od června do října.

Jasmín je tropický keř a vinná réva v jednom

Vytváří shluky malých květů a vlastní jasně zelené listy. Jasmín je považován za mrazuvzdorný, takže mu nedělá problém pobyt venku ani v zimě. K dispozici je se žlutými, bílými nebo dvoubarevnými květy.

Jasmín zasazujte do neutrální až mírně kyselé půdy. Vyžaduje neustálé prořezávání a tvarování. Podle potřeby prořezejte jasmín tak, abyste jej udrželi ve zvládnutelné velikosti. Neseřezávejte po 1. srpnu, protože se koncem léta tvoří poupata, přišli byste o budoucí květy.

Jaké jsou tedy druhy? Podle produkce barevných květů:

Žluté květy

Italský jasmín (J. humile), prvosenka jasmínová (J. mesnyi) a zimní jasmín (J. nudiflorum) produkují žluté květy. Italský jasmín je vždyzelený keř. Voňavé a žluté květy kvetou v létě ve shlucích. Tento jasmín lze použít taktéž jako živý plot.

Prvosenka jasmínová je vždyzelený keř s dlouhými a klenutými větvemi. Květy jsou velké, citronově žluté a nevoní.

Zimní jasmín vytváří na konci zimy nebo brzy na jaře neparfémované jasně žluté květy. Tato rostlina je keř připomínající révu, který toleruje i chladnější zimní noci.

Bílé květy

Bílá je nejběžnější barvou jasmínu a mnoha odrůd – pravého jasmínu (J. officinale), jihoafrického jasmínu (J. angulare) a španělského jasmínu (J. Grandiflorum).

Jasmín pravý je doplňkem nesčetně zahrad, jelikož elegantně vypadá a jeho vůně je nadčasová. Jihoafrický jasmín je vždyzelená réva, která v létě nese bílé květy bez vůně a španělský jasmín je opadavá réva, která v létě vytváří voňavé bílé květy.

Dvoubarevné jasmínové odrůdy

Možná nyní vrtíte hlavou, ale i takové jasmíny jsou k dostání. Jedná se o speciální odrůdy – Africký jasmín – hvězdný divoký jasmín (J. multipartitum), „Angel Wing“ – J. Nitidum a Jasmín mnohokvětý – J. Polyanthum.

Africký jasmín je vždyzelený keř, který vytváří růžové pupeny, jenž se přes léto otevírají do bílých květů. „Angel wing“, také známý jako zářící jasmín – je réva, která produkuje voňavé bílé květy nahoře a fialové pod nimi. J. polyanthum je vždyzelená réva, jenž je charakteristická shluky květů – nahoře bílé a zvenčí růžové. Květy kvetou koncem zimy a brzy na jaře.

Jasmín pěstovaný doma – pravidla

Jasmín je jemná trvalka s voňavými květy a může se také pěstovat jako rostlina v interiéru. Je sice jednou z náročnějších kvetoucích rostlin k pěstování, ale kvete i uvnitř.

Jasmínová rostlina bude prospívat, pokud ji během letního vegetačního období přesunete ven. Poté, co rostlina na konci zimy dokončí kvetení, přemístěte ji opět dovnitř, kde je normální pokojová teplota – do jasného nepřímého světla během podzimu a zimy.

Nejlepší je okno orientované na sever nebo na východ, které je chráněno venkovními stromy nebo budovami. Potřebuje alespoň 6 hodin přímého slunce denně. Zajistěte vysokou vlhkost – pořiďte si zvlhčovač.

Jak si z něj udělat dekoraci?

Jasmín v květináči umístěte na talíř s kameny. Přidejte vodu, ale tak, aby v ní byl jasmín posazen nepřímo. Jak se bude voda odpařovat, dodá jasmínu potřebnou vláhu.