Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Ačokča – pěstování

Slyšeli jste již někdy o zelenině s názvem akokča? Ano, jedná se o mexickou nebo často také přezdívanou paprikovou okurku. Zelenina svým původem pochází z Jižní a Střední Ameriky, v posledních letech se však začala pěstovat i u nás. Pokud byste si její pěstování chtěli rovněž vyzkoušet, nic vám v tom nebrání. Nečekejte žádné složitosti. Budete-li znát základní požadavky a nároky ačokči, jež se dozvíte v několika následujících řádcích, zajisté se jí ve vašich rukou bude dařit!

shutterstock_109330496

Teplé a slunné stanoviště

Ačokča vyžaduje teplé a slunné stanoviště. Zároveň má ráda vlhkost, ale příliš jí nesedí přemokřená půda. Na volné, venkovní stanoviště se akokča může vysazovat až v květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Je tedy zapotřebí předpěstování a to buď v kelímkách na parapetě, případně v teplejším skleníku nebo fóliovníku. Ven se potom akokča vysazuje zhruba tak, aby na jeden metr čtverečný náležela jedna rostlina. Je dobré jí zajistit oporu, podobně jako u rajčat, paprik či okurků.

Zálivka a hnojení během růstu

Pro akokču je během růstu nejdůležitější pravidelná zálivka, jež dodává rostlině potřebné živiny. V závislosti na složení půdy je potom možné akokču i přihnojovat speciálními hnojivy, určenými pro tykvovité rostliny.

Sklizeň ačokči potom probíhá na konci léta, typicky a nejčastěji v průběhu měsíců srpna a září. To platí, v případě, že pěstujete akokču venku, pokud ji ponecháte ve skleníku, tak se vegetační doba ještě více prodlouží.

Blahodárný vliv na zdraví

Akokča má příznivé účinky na lidské zdraví. Tak například působí antisepticky, snižuje krevní tlak či potlačuje nepříznivé projevy cukrovky. Jedná se o velice chutnou zeleninu, která by měla mít své místo i ve vašem jídelníčku, respektive ve vaší zahradě, pokud máte místo!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.