Exteriér,  Pěstování rostlin

Amarylis pěstování

Amarylis se chlubí obrovským květem na pevném stonku. Koho by tyto okrasné domácí rostliny nedokázali potěšit? Přemýšlíte, že byste i vy zkusili pěstovat amarylis? Proč ne? Není to nic složitého, vyzdobte si i vy interiérové prostory, vneste do nich kouzlo velkých a barevných květů – amarylky jsou k mání v nejrůznějších barvách!

amarylis

Přesazování cibulí v listopadu

Amarylisy, respektive jejich cibule se přesazují na počátku listopadu – je to pro rostlinu období vegetačního klidu. Je důležité počítat s tím, že nový kontejner pro rostlinu by měl být jen o něco málo větší, než ten současný.

Při správném vysazení by měla být třetina cibule nad zemí. Důležitá je také dostatečná drenážní vrstva.

Tři důležité fáze

Pro správný růst a květenství amarylku je důležité udržovat tři rozdílné fáze. První fáze je kvetení amarylku – ta probíhá v zimě. V tuto dobu rostlinu umístěte na teplé a slunné místo, například na okenní parapet. Půda by se měla udržovat v jemné vlhkosti.

Po odkvětu amarylku nastává druhá fáze – jeho růst, ten probíhá na jaře a potom v průběhu letních měsíců. Asi od poloviny května, když už nehrozí ani přízemní mrazíky, je možné amarylis letnit ve venkovním prostředí.

Třetí fáze je potom klidová – ta nastává na podzim. Zde je důležité se připravit na zazimování. Postupně, asi od poloviny léta se začne omezovat zálivka. Následně se cibule vytáhne ze země a nechá na chladnějším místě. Ideální teplota je okolo deseti až patnácti stupňů. Zimní stanoviště by mělo být temné.

V listopadu je následně potřeba cibuli opět zasadit, aby se stihla připravit na brzké květenství. Amarylis vám může vydržet několik roků – základem je správná péče. Budete-li postupovat podle těchto zásadních pravidel, můžete se pravidelně těšit z jeho krásy v zimních měsících, kdy je květů přece jen všude o něco méně, než v jinou roční dobu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.