Bydlení,  Chaty,  Dekorace,  Design,  Domy,  Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Okrasné trávy vzbuzují neustále větší zájem: objevují se i vznešené exempláře

Okrasné trávy se stávají velmi oblíbeným prvkem zahradních designérů. Dodávají zahradě texturu a zajímavost. V kombinaci s jemným vánkem, zahrada ožije zvukem a pohybem.

Jaké jsou dnešní možnosti?

Menší, shlukující se trávy jsou oceňovány jako akcentní rostliny, zatímco větší okrasné trávy jsou užitečné pro svou architektonickou texturu. Dobře se snoubí se stálezelenými keři a vytvářejí tak současně i ochranu vašeho soukromí.

Půvabná zeleň trav udržuje syté barvy celou sezónu

Okrasné trávy vyžadují plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Jsou výbornou volbou pro zaneprázdněné zahradníky, protože nevyžadují žádnou extra péči nebo náročnost.

Jsou odolné vůči většině hmyzu a snášejí sucho, což je nespornou výhodou. Listnaté trávy je fajn čas od času do pozdní zimy posekat, aby se vytvořil prostor pro nový růst.

Okrasné trávy splňují podobnou úlohu jako květinové záhony. Fungují stejně dobře v chatových i formálnějších zahradách kaváren a restaurací. Většina okrasných trav však odumírá s nástupem nízkých teplot.

Existují dva druhy okrasných trav

Ty, které tvoří trsy a ty, které se šíří oddenky. Oba druhy je nezbytné prořezávat, aby se umožnil vznik nového růstu.

Okrasné trávy vyžadují plné slunce a odvodněnou půdu

Jsou výbornou volbou pro zaneprázdněné zahradníky, které nemají tolik času. Jsou odolné vůči většině hmyzu.

Na okrasné trávy, které vytvářejí shluky, použijte na seřezávání nože nebo nůžky na živé ploty.

Pomocí sekačky na trávu nebo zastřihovače plevele odřízněte část okrasné trávy, které se šíří oddenky (stužková tráva).

Co dělat, když okrasná tráva přichází o svou nádheru?

Pokud vaše okrasná tráva přestává být přitažlivá a poutavá, ořízněte ji nějak v polovině podzimu. Zakryjte vrchol, kde se objeví nový růst, abyste zabránili poškození v zimě. Ořezávání okrasných trav způsobí, že se nový růst objeví dříve.

V opačném případě, se může stát, že neseříznutá tráva neumožní vznik nového bujení. Ten se tím pádem zpozdí i o 3 týdny a déle. Špičky nového růstu nechte bez úprav, aby tráva dosáhla své zralé výšky.

Jaké barvy si přenesete na svou zahradu?

Barvy okrasných trav se pohybují od jasně zelené po zlatožlutou až po tlumené odstíny zelené a stříbřitě modré. Pestré trávy mohou být vodorovně nebo svisle pruhované, ale také skvrnité.

Některé okrasné trávy tvoří zaoblené až vzpřímené shluky, jiné se šíří na velkých plochách. Okrasné chladné druhy trav kvetou na podzim a během zimy zhnědnou. Teplé druhy trav jsou obvykle vždyzelené až polozelené s květy v létě. Velice rozšířenou je i tzv. pampasová tráva.

Kde je použít?

Okrasné trávy se přidávají k výsadbovým plochám bez těžkosti keřů a slouží jako akcenty k jasnějším barvám květin. Pro přirozený efekt mohou být také sladěny dohromady.

Jaké druhy?

Bluestemské trávy (druhy Andropogon) jsou velké trsovité trávy tolerantní k neúrodné půdě a suchu.

Modré trávy Grama (druh Bouteloua) jsou trsovité trávy, které snášejí špatnou půdu a poskytují potravu divoké zvěře a stabilizaci půdy.

Buvolí tráva (Buchloe dactyloides) je modrošedá tráva pocházející ze střední části jižních Spojených států. Je odolná vůči suchu, ale nemá ráda písčité půdy.

Indická tráva (Sorghastrum nutans) je tráva objevující se v trsech, pocházející z prérií středních a východních Spojených států. Snáší špatnou půdu i vlhké podmínky. Používá se k ochraně proti erozi a volně žijících živočichů.

Kentucky Bluegrass je chladná sezónní tráva, která miluje částečný stín a vlhkost.

Zoysiagrass je vydatná tráva, která má dlouhou kořenovou strukturu. Při extrémních teplotách zhnědne a uschne. Záleží na pravidelném týdenním zalévání.

Vysoká tráva kostřavy je zářivá a tmavě zeleného vzhledu. Je tolerantní k mírnému slunečnímu záření a teplu, ale musí být pravidelně zalévána, aby si udržela svůj zdravý vzhled. Roste ve svazcích, takže je třeba dbát na to, aby byl bez plevele.

Vytrvalá ríbezle rychle vyklíčí, ale roste obvykle pouze jednu sezónu. Jedná se o živou a svěží odrůdu raegrassu.