Bydlení,  Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Magnólie kvete až do léta: stane se dominantou a majestátností i vaší zahrady?

Magnólie (Magnolia grandiflora) je okrasný, vždyzelený strom, který brzy na jaře produkuje velké bílé květy. Stromy magnólie se často používají pro dekorativní nebo okrasné účely pro terénní úpravy a pěstují se pro krásu svých květů. Magnólii hvězdnou lze pěstovat ve velkých květináčích doma nebo i na terasách.

Magnólie japonská – péče

Vysaďte japonskou magnólii na plné slunce a do dobře odvodněné půdy. Magnólie dávají přednost mírně kyselé půdě a netolerují příliš vlhkou půdu.

Je také potřeba ji prořezávat, abyste ji vytvarovali a odstranili všechny nežádoucí větve, jenž vám zasahují na chodník nebo terasu. Prořezávejte mladý stromek, nikoliv dospělý strom. Mulčování půdy je vhodné, jelikož zachovává přirozenou vlhkost a také splňuje estetickou úlohu.

Používejte vyvážené hnojivo podle pokynů na štítku pro přesné množství aplikace. Někdy není ani potřeba.

Nově vysazenou japonskou magnólií zalívejte jednou týdně a poskytněte ji hlubokou zálivku. Jinak nepotřebuje zalévat, pouze v případě, že je velmi velké sucho.

Magnólie mají zvláštní kořeny, takže pod nimi nebude růst většina trav a okrasných rostlin. Stromy magnólie vlastní svůj jedinečný systém zakořenění. Kořeny jsou dlouhé a nerozvětvují se jako jiné stromy. V její blízkosti nebude ideální budovat příjezdovou cestu nebo chodník.

Původ magnólie

Magnólie pocházejí z různých částí světa. Nejvíce jich lze spatřit od Severní Karolíny přes horní polovinu Floridy až na západ do Texasu.

Jižní magnólie má vždyzelené listy, které se hromadí pod stromem, což znemožňuje, aby pod stromem rostlo cokoliv jiného. Majitelé domů tak musí vzít v úvahu před výsadbou i tento fakt a nic pod tento strom nesázet.

Bílé květy jsou státním květem Mississippi a Louisiany

Květy magnólie obsahují 6 až 12 okvětních lístků. Barva okvětního lístku a celková velikost květu se však u jednotlivých druhů magnólie mohou lišit. Jižní magnólie (Magnolia grandiflora) a deštná magnólie (M. tripetala) mají větší květy s bílými okvětními lístky, zatímco hvězdná magnólie (M. stellata) má měnší květy s růžovou barvou okvětních lístků.

Květ magnólie má mnoho tyčinek a pestíků umístěných ve středu květu. Tyčinky jsou dlouhé a rostou v hustém shluku na vrcholu. Stigmy na vrcholcích tyčinek se vlní. Každé stigma je připojeno k pestíku, který se vyvine do folikulu nebo suché struktury podobné ovoci.

Všechny květiny magnólie mají tři (kalichy) sepaly, které jsou podobné okvětním lístkům a chrání květinu před rozkvětem.

Využití listů magnólie

Listy krásného stromu magnólie skvěle poslouží i jako ideální přísada do kompostu. Zelený listy jsou mírně vlhké a bohaté na dusík, zatímco hnědá sametová spodní strana, je suchá a samý uhlík. S jejich voskovou a houževnatou strukturou by měly být listy magnólie před přidáním na hromadu kompostu rozdrceny. Tím se urychlí rozpad listů a vytvoří se jakýsi drobivý kompost. Můžete to tak také učinit štěpkovačem nebo přejet sekačkou po trávníku.

Květinová aranžmá

Stromy magnólie vytvářejí odolné listy, které jsou na jedné straně obvykle tmavě zelené a na spodní straně buď kaštanové nebo stříbřito – šedé. Kmen stromu magnólie lze použít na dřevo. Dřevo magnólie je tvrdé a poměrně těžké, což z něj činí dobrou volbu při výrobě dveří, skříní a nábytku.

Zdroj obživy

Zpěvní a migrující ptáci a další malá zvířata konzumují semena květů magnólie, kterými do své stravy zahrnují bílkoviny. Brouci se živí pylem z květů magnólie.

Stejně jako ostatní stromy jsou magnólie útočištěm pro různé druhy malých zvířat a ptáků (zejména druhy vždyzelených magnólií), které přetrvávají i v chladných zimních měsících.

Velké magnólie jsou velmi oblíbené pro svou hustou korunu, která v teplém létě nabízí potřebný stín.