Bydlení,  Byty,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Jak ušetřit

Loft – moderní výraz pro podkroví: objevte jeho nadčasové kouzlo

Loft v průběhu desetiletí procházel proměnami a rekonstrukce podkroví se stala novou normou pro růst měst. Zpočátku byl loft, nejobecnějším výrazem pro všechny moderní prostory, pak se jeho koncept přesunul do života movitých lidí, ale dnes tomu tak rozhodně není.

Celosvětové pojetí loftů

Změna průmyslových budov a šíření podkroví je spojeno se světovými projekty v Chicagu, New Yorku i Los Angeles, atd. Stačí se projít po některém z velkoměst a není těžké uhodnout, odkud loft vzal inspiraci.

Nenaznačuje ani tak konec myšlenky pokroku a invence, jako spíše její involuci do progresivní podoby. Lpí na romantice skutečného, což můžete koneckonců spatřit i ve vznešených domech, obchodech a kancelářích. Poskytují také nový druh urbanismu.

A nejde jen o lofty, které vznikají v americkém stylu. Rozhodně je najdete i třeba v Německu. Berlín je toho jasným příkladem. Je nejvíce zapomenutým a podceňovaným městským centrem současné Evropy. Je levnější, než třeba Londýn nebo Paříž, přesto rozvinutější, než Praha nebo Varšava.

Jedná se o město na křižovatce umění a kultury na východě a západě. Kromě toho je plný nevyužitých prostorů od skladů, továren a stanic – dokonalými prostory pro vznik loftů. Lze z nich udělat přestavbu, která může vyrazit dech. O slovo se však hlásí i lofty v Čechách.

Má luxus definici?

Loft se dostal do podvědomí lidí jako luxus – od cihel až po měděné akcenty zářící patinou pod září reflektorů a štukovaných zdí. Luxus není nutně spojen s tím, co je drahé nebo nadměrné. A skromnost nemusí znamenat, levný nebo malý. Loft tyto hranice stírá a prosazuje hlavně vzdušnost, čistotu, modernu a elementární prvky.

A konečně umělé lofty, jejichž zbrusu nové struktury a holý vzhled s nedostatkem vybavení, evokuje nejen romantiku umělecké výroby, ale také úzce koresponduje s kreativitou. Mimochodem tento druh loftu byl svého času i levnější variantou, než standardní byty.

Lofty jsou více, než jen samotářské budovy

Nepředstavujte si je jako moderní „sklady“, i loft dokáže být velmi osobitý a v podstatě také útulný. Platí tu však jedno základní a známé pravidlo – Někdy méně, je skutečně více. Spokojit se tak můžete se základním vybavením.

Některé architektonické struktury se mohou stát integrovaným dekorem

Nemusíte utratit spoustu peněz, stačí přijít s dobrým nápadem a vytěžit z vnitřního prostoru maximum. Dá se vytvořit i z „ničeho“, např. z překližkových krabic. Do těchto nově oddělených prostorů pak stačí zakomponovat nábytek v podobě laviček, stolů, pultů, oken i balkonu.

Díky použití překližky, která je příznivá i pro váš finanční rozpočet, lze tento koncept snadno přenést do vašeho interiéru. Vnese nový pocit tepla a spojení s přírodou do prostoru.

Rozbíjí představu o studeném domě, který se skládá z tvrdého a studeného betonu. Krabice lze v budoucnu demontovat a odstranit, aniž by bylo nutné provádět významné renovace nebo vyhazovat velké množství odpadu. Pokud se tedy obyvatelé rozhodnou, že chtějí jiné uspořádání, není to nic složitého.

Záleží na vás, čemu dáte přednost

Inspirací je celá řada a dokonce i pro menší prostory. Prostor lze rozčlenit do několika odlišných zón. Skvěle vynikají skleněné stropy, které vyplňují půdní prostory přirozeným světlem. V návaznosti na estetiku, může být takto zpracovaná i kuchyně.

Není ani výjimkou, že v místnostech loftu, stojí strom. Ten rozšiřuje téma venkova a přírody. Nástěnné římsky lze rovněž využít nejrůznějšími způsoby. Najděte si ten svůj a vytvořte si originální a stylové bydlení! Lofty jsou ideální příležitostí, jak si prosadit své představy o parádním bydlení.