Bydlení,  Byty,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Tipy & praktické informace

Čas karantény – ideální doba na úklid a zvelebování bydlení

V současné době hýbe světem téma koronaviru a všeho, co se okolo něj děje. Některé podniky a obchody jsou zavřené, lidé sedí doma za nějakou poměrnou část platu a mnoho z nich začíná řešit, co dál. Někteří se pustili do pečení, jiní se snaží zdokonalovat v nejrůznějších dovednostech, které neustále odsouvali, a nyní je ten správný čas. Mnoho lidí se zamýšlí také nad tím, že nyní, když je dost času, je dobré se vrhnout na pořádný generální úklid. Dát pryč věci, které nejsou potřebné, uvolnit místo, udělat si revizi a možná se třeba vrhnout na malování a podobně.

Úklid jako nutnost

Až polovina lidí v České republice má pocit, že úklid nikdy nekončí, že uklízí prakticky po celý svůj život, ale i tak to doma není moc vidět, myslí si, že mají doma nepořádek. Proč tomu tak je? Může k tomu přispět také hromadění věcí, které během života, ač se o to prvoplánově nesnažíte, schraňujete. Máte čas? Jste v karanténě? Nebo je před vámi aktuálně jaká doba, kdy do práce nepůjdete? Můžete se vrhnout do úklidu – respektive vytřídit spoustu věcí a získat tak pocit, že je u vás zase pořádek a čisto.

Zázračná Japonka

Možná ji znáte, možná jste o ní jen letmo slyšeli. Japonka Marie Kondo změnila úklid a ukazuje, že je jednoduché udělat si doma pořádek, zbavit se toho, co nepotřebujete a mít vedle sebe jen věci, které opravdu potřebujete. Ruku na srdce, zní to krásně, ale realita? Ta je asi trochu jiná. Přiznejte si, umíte se zbavit věcí, které doma máte? Ať už to jsou krabičky, hrnce, knihy, DVD nebo oblečení či boty. Ono by se to možná, někdy, v budoucnu, snad dalo využít a co pak? Budete to nutně potřebovat a problém je na světě. Dá se říci, že dvě třetiny českých domácností mají doma věci, které jsou pro ně nadbytečné a neumí se s nimi rozloučit. Z jakéhokoliv důvodu.

Pravá chvíle

Možná je právě teď ta pravá chvíle, protože kdy jindy? Pořád bude nějaký důvod, proč to oddálit, proč se do toho nepustit ihned. Možná právě aktuální situace s koronavirem vám může pomoci provzdušnit domácnost, zbavit se věcí, které zabírají zbytečně místo a celkově vám pomohou s úklidem. Marie Kondo má hned několik tipů a rad, jak věci vyklízet, udělat si ve svém životním prostoru změny a podobně. Podívejte se na její metody a myšlení podrobněji, vše hezky vysvětluje v knihách. Stalo se? Rozhodli jste se držet jejich metod a doma se vám nakupili věci, které nepotřebujete? Co teď s nimi?

Dejte jim šanci!

Najednou máte uprostřed pokoje věci, které jste vytřídili? Kam s nimi? Do sklepa asi ne, to je zase hromadíte, jen pouze změnili své místo. Do koše? To asi také úplně nechcete, protože jsou to věci, které se mohou dále používat, jen pouze nejsou vhodné pro vás a vaše potřeby. Můžete je však poslat dál, dát jim nový život, nové poslání. Vyhodit věc, která ještě poslouží jen proto, že vám se nehodí? To je přežitek. Můžete zkusit hned několik možností. Jaké?

  • Věci darovat – oblečení může posloužit jako dar charitě, mamince samoživitelce, rodině, která na tom není finančně nejlépe a podobně. Z věcí budou mít užitek a vy získáte dobrý pocit, že někomu pomůžete.
  • Věci prodat – další možností je věci zpeněžit. Dostanete zpět alespoň nějakou část peněz, které jste investovali, což není zase tak špatné. Peníze můžete použít na cokoliv, co se objeví, od nákupu nové a hlavně důležité věci nebo třeba jako příspěvek na dovolenou.
  • Věci vyměnit – existují portály, kde probíhá výměna věcí, které už nepotřebujete za věci, které potřebujete. Můžete také věci měnit se svými přáteli či blízkými.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.