růže
Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny

Čemeřice – pěstování

Čemeřice můžete na našich zahradách vidět velmi časně na jaře. Patří vůbec mezi první květy, které jarní příroda nabízí. Dokážou odolávat i nižším teplotám a kvetou mnohdy i v případě, kdy je ještě sníh – tímto vytváří dokonalý pocit blížící se změny počasí!

růže

Pěstování čemeřic není nic náročného. Pokud byste si je chtěli i vy vypěstovat, přečtěte si, jak správně postupovat. Hned v úvodu však zmiňme, že čemeřice patří mezi jedovaté rostliny – pozor tak při jejich stříhání. Zbystřete také, pokud máte doma malé děti nebo zvířecí miláčky.

Hlinitá půda s humusem

Čemeřice mají rády hlinitou půdu s bohatým obsahem výživných látek, tedy humusu. Co se týká stanoviště, tyto rostliny preferují polostín nebo dokonce stín, nejsou příliš náročné na světlo – na jaře ho mnohdy také tolik není.

Množení dělením

Rozhodnete-li se čemeřice namnožit, učiňte tak hned na jaře, po odkvětu. Množení čemeřic se provádí tzv. dělením. Oddělky by měly mít pro správné předpoklady k růstu minimálně čtyři, ale pokud možno i více pupenů. Čemeřice se potom vysadí na venkovní záhon, zhruba do sponu 30 cm x 30 cm.

Květenství i v období Vánoc

U čemeřic lze dosáhnout dokonce mnohem včasnějšího květenství, než na jaře. Co byste řekli na to, kdyby vám tyto překrásné rostlinky vykvetly již v období Vánoc? Ano, je to možné.

Toužíte-li po květech o Vánocích, není to nic složitého. Zhruba v listopadu čemeřici vytáhněte ze záhonu a přesaďte do skleníku. Nutno však zdůraznit, že se musí jednat o skleník, kde teplota nepoklesne pod deset stupňů. I tak květy nebudou samozřejmě dosahovat takové kvality, jako kdyby kvetly na jaře, ale určitě vás potěší i tak.

Čemeřice je krásná rostlinka, která patří mezi posly jara. Hodí se téměř do každé, klidně i menší zahrady či předzahrádky. Je k mání hned v několika druzích, vybere si tak naprosto každý!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.