Bydlení,  Interiér,  Kuchyně

Černá kuchyně: vkusná elegance v luxusním hávu

Možná máte k černé barvě předsudky, že je smutná a vnese vám do obydlí tím pádem i chmury. Věřte tomu nebo ne, i černá dokáže proměnit interiér do příjemné atmosféry, kde budete čas trávit velmi rádi.

Černá barva je excelentní a považována za nadčasovou, podobně jako bílá kuchyně. Stejně i s černou kuchyní, však platí, že by měla ladit s ostatními prvky domácnosti, tudíž i s podlahou a dalšími doplňky. U černé barvy je důležité, abyste ostatní akcenty volili tak, aby se kuchyně rozzářila, ne ještě více ztemnila.

Není na místě volit tmavé prvky, které kuchyň dostanou do pozadí i tím, že zkrátka a jednoduše zanikne. K černé kuchyni se tak budou zaručeně hodit velká okna. Pokud v kuchyni bude jen malé okénko, zřejmě bude kuchyně vypadat ponuře.

Jak kuchyňskou linku odlehčit?

Abyste se tu dobře cítila, je nezbytné, kuchyň nějakým způsobem odlehčit. Co třeba zvolit dřevěnou pracovní desku? Nebo vrchní část kuchyňské linky vést v duchu dubové dýhy? Možností je samozřejmě celá řada a toto jen tip, který je osvědčenou kombinací. Další variantou je pak také kuchyňská linka a zvlášť ostrůvek s varnou deskou, jde to samozřejmě i jinak, např. mít zde dřez. Každý dle svého uvážení. Hlavní podstatou je, abyste neměli pocit, že jste v kuchyni dezorientovaní.

K celé sestavě je dobré pořídit také stůl. Nejideálnější bude masiv. Je bytelný, odolný, a i když působí těžkým dojmem, pyšní se jakousi honosností. V potaz také berte dostatek úložného prostoru. Jestliže jste vícečlenná domácnost, tak jistě oceníte, když budete mít kam uložit nádobí, ale i suroviny na vaření.

V dnešní moderní době platí spíše minimalistický efekt, kdy méně, znamená více. Takže ve výsledku je hezčí, když jsou na kuchyňské lince jen spotřebiče a zbytek sortimentu ukryt v zásuvkách. Nejrůznější nádoby na vařečky, obracečky a míchadla se na odiv již moc nevystavují. To patří do jiného stylu, ať už venkovského nebo retra. Kuchyně také vypadá mnohem více uklizená, když se na ní nepovalují nejrůznější předměty. Pořádek a přehlednost jsou dva hlavní faktory, které jistě chcete v kuchyni mít na denním stole i vy. Není to tak?

Další vychytávky

Ostrůvkový typ kuchyně, kde je umístěná varná deska, je výhodná pro rodiny s malými dětmi. Vy totiž při vaření máte šanci sledovat dění kolem i z toho důvodu, že k nim nestojíte zády. V neposlední řadě jsou hitem kuchyně bez úchytek. Další věc, která při pohledu na kuchyňskou linku změní celý ráz. V jednoduchosti je krása.

Správné osvětlení je důležité

Kuchyňské osvětlení by v žádném případě nemělo být ostré a nikterak oslnivé. Při přípravě jídel je potřeba vidět, co možná nejpřirozeněji. Možná si to ani neuvědomujeme, ale takové světlo má svůj význam i při hodnocení suroviny, se kterou se chystáme uvařit třeba oběd nebo večeři. Při špatném osvětlení nemusíme zaregistrovat všechny změny, maso tak nemusí mít svou zdravou barvu a přehlédneme to. Mimo kuchyňskou linku je bezva, ukotvit světlo ještě nad kuchyňským stolem.

Závěsných svítidel se vyrábí celá řada, stačí jen sáhnout po tom nejlepším, které vás nadchne svou funkčností a snese se i s ostatním designem. Některá svítidla již zvládnou pohyb do stran, mají protizávaží, které řídí pohyb horizontálně i vertikálně. Neotřelým designem je pak také betonové provedení, což by si málokdo z nás dokázal představit. Produkce světel je úžasná v tom, že se vyrábí nejrůznější barevné provedení, jenž dokonale padne do celého konceptu. Závěsná svítidla snoubí trend a praktičnost – dají se nastavit do požadované výšky. Stejně tak populární jsou i stahovací lustry. Svítidel je neskutečné množství a vy je můžete variabilně měnit, jak si zamanete. Pestrá paleta svítidel dnes nabízí nástěnné, stropní, stojanové i stolní alternativy.