Zahrada

Chcete si vytvořit netradiční zahradu v japonském stylu? Poradíme, jak na to.

Každá zahrada, pokud je tvořena s láskou, má své nezaměnitelné a neopakovatelné kouzlo. Nejinak tomu je i u zahrad v japonském stylu. Toto umění vychází především ze starých tradic asijské kultury. Zahrada je pak plná mystiky a tajemna.

Je charakterizována jakýmsi řádem, vše zde má svůj smysl a nic není umístěno ledabyle a náhodně.

Výběr místa

Volte takové místo, abyste pak měli možnost své dílo pozorovat z prostoru, který jste si vyhradili pro odpočinek. Nějakou dobu místo pozorujte. Potřebujete vědět, které plochy jsou osluněné nejvíce a kde je naopak stín či polostín. Tyto poznatky jsou důležité pro umístění rostlin a dalších prvků, které budou tvořit zahradu.

Zkuste si vytvořit nákres s označením světových stran, umístění kamenů a rostlin.

Výběr rostlin

Pro zahradu můžeme volit z celé řady těch, které známe i ze zahrad z našich zeměpisných šířek. Jsou to například kamélie, magnólie, různé druhy kapradin a mechů, pivoňky, zimolezy, azalky, vodní rostliny a samozřejmě nesmí chybět ani jehličnany a listnáče, které jsou pro japonskou zahradu tak typické – javory, sakury, bambusy a oblíbené borovice.

Zvláštní skupinku tvoří bonsaje, jejichž tvorba se stala koníčkem lidí celého světa. Vytvářejí se stříháním a zaštipováním tvarovaných dřevin. Jsou to vlastně zmenšeniny volně rostoucích stromů.

Pro asiaty je to jakýsi zdroj energie a symbol dlouhého života. Také jsou brány jako ochránci před zlými duchy.

Zahradní prvky

Do zahrady se přidávají různé doplňky – velké kameny, můstky, pítka a další nádoby na vodu, kamenné lampy…

Velkou roli hraje vodní plocha – jezírko či potůček.

Trávník většinou v tomto stylu zahrady nenalezneme, je obvykle nahrazen plochou, kterou tvoří oblázky nebo písek uhrabaný do tvaru vodních vln.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.