Design

Chcete vytvořit interiér s nádechem luxusu? Použijte dekorační lišty.

Tapety, záclony či závěsy nejsou jedinými designovými prvky, kterými můžete jednoduše vylepšit vzhled jakéhokoliv prostoru. Také dekorační lišty dodají místnosti honosný vzhled a pomohou ji vizuálně sjednotit.

Pokud potřebujete rychle vylepšit vzhled nějakého prostoru, někdy postačí vybrat nové závěsy, vytapetovat nebo namalovat jednu stěnu výraznou barvou. Velmi jednoduchým okrasným prvkem jsou ale i dekorační lišty, které designéři často volí jako elegantní hranici mezi stěnou a stropem nebo podlahou. Používají se však také jako 3D prvky pro dekoraci stěn. Často zdobí ohraničení krbů nebo dveří.

prostory-bigstockphoto
Luxusně zařízené prostory, například v antickém stylu, zajistí i dekorační lišty. Zdroj: bigstockphoto.com

Luxusně zařízené prostory, například v antickém stylu, zajistí i dekorační lišty. Zdroj: bigstockphoto.com

Dekorační lišty jsou velmi oblíbené například v USA. Pokud jste někdy viděli nějaký americký pořad o bydlení, mohli jste si všimnout, že v amerických domech nejsou nic neobvyklého. Podobné je to i ve Velké Británii, kde dekorační lišty nesměly chybět v žádném honosném domě postaveném během 19. a na začátku 20. století.

Dekorační i funkční prvek

I v dnešní době se okrasné lišty využívají, aby v prostoru navodily pocit vznešenosti. Díky nim se může jakákoliv místnost jednoduše přeměnit z chladného neosobního vzhledu do antického nebo secesního stylu. Tuto možnost ocení především provozovatelé ubytovacích zařízení nebo restaurací.

Nic se ale nemá přehánět masivní lišty s viditelnějšími vzory jsou vhodné zejména do velkých prostorů s vysokým stropem, naopak menší pokoje s nízkým stropem zas okrášlí tenké subtilní linie. Dekorační lišty nemají pouze okrasnou funkci, slouží rovněž jako krycí prvek případných nedokonalostí vzniklých při malování či tapetování nebo trhlin ve zdi.

Jednoduchá manipulace díky moderním materiálům

Lišty můžete velmi jednoduše aplikovat do už zařízeného interiéru, a to díky lehkým materiálům, z kterých se dnes dekorace vyrábějí. Sice se i dnes ještě některé lišty dělají ze sádry, ovšem jednodušeji se manipuluje s výrobky ze speciálního polystyrenu, duropolymeru či polyuretanu.

Polystyrenové výrobky jsou vhodnou volbou pro rychlou změnu interiéru bez zbytečného finančního zatížení. Jsou vyrobené z materiálu, který je tvrdší a hladší než klasický polystyren. I přesto jsou náchylnější na poškození, proto je vhodnější je aplikovat do místností, které nejsou tolik využívané nebo mají vysoký strop.

Toužíte-li po něčem opravdu stabilním, je dobré do interiéru zvolit výrobky z duropolymeru či polyuretanu. První jmenovaný je velmi pevný materiál, který se využívá na místech, kde by mohlo dojít k jejich snadnému poškození v místnostech s nízkým stropem nebo jako namáhaná podlahová lišta či ohraničení dveří. Kromě toho duropolymer ocení ekologicky smýšlející lidé, protože je 100% recyklovatelný.

Polyuretan je také lehký a dostatečně odolný vůči běžnému poškození. Jde o nejexkluzivnější, a tedy i nejdražší materiál, který se vyznačuje precizností detailu, je možné ho jednoduše řezat, brousit nebo jinak opracovávat. Vhodný je tak do luxusních prostorů, kde je potřeba, aby vše vypadalo naprosto bezchybně.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *