Bydlení,  Design,  Exteriér

Inspirace barev a stylů pro interiéry na rok 2022

Nejaktuálnější barevné palety na příští rok již běží na přehlídkových molech, a protože jsou spolu design a módní trendy úzce korespondují, pojďme se podívat, jaké barvy budou „in“.

Jednou významnou barvou se stane oranžová

Jedná se o optimistickou, společenskou, dobrodružnou, srdečnou a zábavnou barvou. Oranžová vyjadřuje lehkomyslnost, hravost a udržuje v nás se spojením vnitřního dítěte.

Oranžová je také barvou radosti a kreativity. Podporuje celkový pocit pohody.

Mezi pomerančovými odstíny oranžové dominuje také okrová

Ta je obzvláště zajímavá svou hřejivostí. Odkazuje na zemité barvy, což je barevný trend, který je stále v hledáčku barev a určitě tomu tak bude i nadále. Tento odstín pochází z přírodní krajiny, hlavně z horkých a divokých pouští.

Safari styl

Tento styl obsahuje detaily a zemité barvy, inspirované Navajem. Zahrnuje nejrůznější koberečky, geometrické tvary a vytváří tak teplé a svěží interiérové prostředí inspirované jihozápadní atmosférou. Ve skutečnosti se styl vyvinul na jihozápadě USA – v oblastech Palm Springs, Joshua tree a arizonské pouště – ve skutečnosti vlastní velmi silnou konotaci inspirovanou pouští.

Teplé zemité odstíny jsou kombinovány se stejnými hřejivými materiály – kůže, odhalené dřevo, šňůry, těžké látky. To vše se zakomponuje na pozadí bílých stěn, díky čemuž působí tento styl velmi svěží a moderní.

Abstraktní tvary jsou dalším opakujícím se tématem v moderních domech v pouštním stylu spolu s organickými formami (zejména půlkruhy a oblouky) připomínajícími tradiční pouštní architekturu a další motivy v pouštních oblastech.

Středomořský styl

Necítíme všichni silnější potřebu, jet na dovolenou, než kdy jindy? Zamyslete se nad dekory typu plážových potisků, špičkových plážových tašek a bláznivých espadrilek.

Mnoho odborníků souhlasí s tím, je čas přejít od převahy skandinávského designu k teplejší a jižní atmosféře inspirované středomořskou oblastí

Středomořské prostředí ve skutečnosti nabízí perfektní kulturní zázemí a inspirací je nejen teplé klima, příjemné prázdninové pocity a dobré jídlo, ale také přírodní barvy.

V designu se středomořský styl uplatňuje, jak v interiéru, tak exteriéru. Preferuje spousta přirozeného světla, přírodních materiálů a tkanin. Také jsou k vidění sušené květiny, vzory a organické tvary připomínající středomořskou lidovou architekturu. Mezi rysy tohoto stylu určitě patří ručně zdobené dlaždice a terakota.

A která jiná by tu měla vládnout variace, než právě modrá a bílá? Mayská jasně modrá je velmi vzdušná. Skvěle se doplňuje se zelenou a žlutou s nádechem do oranžova.

Životní styl je jedním z klíčových konceptů

Představuje posun směrem k domovům, které nabízejí všechny potřebné a požadované prvky bezpečí, jistoty, pohodlí a klidu. Kromě toho by také mělo být zakomponováno krásné a útulné prostředí.

Tento koncept je inspirativní nejen pro rezidenční design, ale také pro všechny maloobchodní a pohostinské zážitky, které stále častěji zahrnují prvky designu lázní a wellness.

Čím jsou definovány interiéry?

Interiéry jsou definovány tvary tekutin a křivek, měkkými barvami a na dotek příjemnými materiály, které společně vytvářejí uklidňující prostory. Ve filozofii se tento styl definuje jako „designová terapie“- tedy prostory navržené tak, aby se lidé cítili lépe.

Zde se můžete detoxikovat od stresu, technologií a všech starostí. Podle psychologie barev je výbornou barvou vedoucí ke zklidnění levandulová a šeříková. V kombinaci s béžovou a bílou utváří fialová výrazný akcent.

Ovšem holé podlahy a bílé stěny jsou považovány za včerejší. Dnes jsou na místě propracovaná barevná schémata, dekorace a další aranžmá. S trochou boho stylu a malým kouzlem, je prostor hned útulnější.