Co je potřeba vědět o přidání plošiny na zahradu?

0
162

Dobrého počasí je třeba si užít plnými doušky. Aby to bylo možné, je potřeba mít možnost jít někam ven. Ale pokud na své zahradě nemáte příjemné prostředí, nebude se vám chtít tam jít. Zpříjemnit ho můžeme právě přidáním plošiny, což je v poslední době hitem!

Možnosti jsou neomezené – díky novým odolným outdoorovým materiálům, nábytku i doplňků máme nyní jedinečné možnosti! V tomto článku se dočtete o tom, co všechno s sebou přináší přidání plošiny na zahradu.

Annapolis Eastport

Plán: Přidat plošinu na zahradu.

Důvod: Chcete si rozšířit obytný prostor, mít možnost jít ven a užívat si počasí, užívat si odpočinek či grilování s přáteli. První věc, kterou byste měli zvážit je, zda je vaše nemovitost vhodná pro přidání plošiny či terasy (nebo kombinace obojího).

Plošinu nebo terasu?

Plošina je jakási platforma, která se skládá z jednotlivých desek (palubek), které jsou vyrobené nejčastěji ze dřeva či jiného vhodného materiálu. Je vhodná zejména pro šikmé členité terény, kde si místo nich přejeme rovnou plochu. Je možné ji postavit v jakékoli výšce.

Terasa se instaluje na rovný povrch a je obvykle vyrobena z betonu, dlažby, dlažebního kamenu, dřeva a také jiných materiálů. Instalace terasy je nákladnější a obtížnější než instalace plošiny, protože potřebuje opěrné zdi a před její instalací je potřeba vyrovnat povrch.

Davidsonville Radius deck

Co chcete na své plošině dělat?

Lidé obvykle dávají přednost universálnímu použití plošiny – tedy na vaření, místo pro jídlo i odpočinek. Spousta lidí si sem instaluje také televizi, krb, vířivku, kuchyni, nějaké vodní prvky a další. To už je ale na rozhodnutí (a také rozpočtu) každého člověka. Poté co si určíte, co všechno chcete na plošině dělat, můžete určit i její velikost a bezpečnostní opatření. Význam má také to, pro kolik lidí budete chtít mít plošinu vytvořenou.

Taktéž je třeba zvážit plošinu z hlediska soukromí. Obrovská plošina se může jevit jako obrovské jeviště – zejména pro sousedy. Je vhodné se zamyslit také nad istalací pergoly ,altánu či nějakého hrazení, které zamezí nechtěným pohledům.

430 Lindel Modern

Přístupová cesta na plošinu. Nejlépe je instalovat plošinu tam, kde už vedou přístupové dveře. V opačné případě se budete ještě zabývat tím, jak vytvořit dveře – což může drasticky zvýšit náklady. A to už vůbec nemluvím o tom, zda to bude vůbec proveditelné.

Pokud se rozhodnete využívat svou plošinu pro stolování, budete potřebovat, aby byla co nejblíže kuchyni.

amoroso house

Zvažte také vzhled plošiny. Při volbě typu plošiny je třeba vzít v potaz také architekturu a styl vašeho domu. Plošina by měla ladit s domem nebo aspoň s jeho komponenty. Pro tento účel jsou vhodní odborníci, kteří vypracují doporučení o stylu plošiny, materiálu, barvě a dalších důležitých záležitostech.

The Chantilly

Důležitý je také výběr materiálu. Můžeme volit dřevěné či kompozitní desky. Dřevěné desky jsou však náročnější na údržbu a jsou méně odolné vůči vlivům počasí, proto se doporučují zejména kompozitní desky. Kompozitní desky jsou vyrobeny z plastových i dřevěných vláken – spousta materiálu z nich pochází z recyklovaných plastových tašek. Novější kompozitní desky jsou obaleny malou vrstvou plastu, takže je snadné z nich setřít nečistoty. Jsou však dražší než dřevěné desky (a to dokonce až o 50 %), ale mají delší životnost (uvádí se 20 až 25 let), jsou snadné na údržbu a jsou velice podobné dřevu. Po čase také nemění barvu. Nízká údržba také snižuje budoucí náklady, takže se investice vrátí v této podobě. Na umytí stačí hadice s vodou.

Japanese Garden Deck

Dřevěné desky jsou, jak už bylo řečeno, o dost levnější než kompozitní, ale podléhají vlivům počasí a po čase blednou. Vyžadují větší náklady na údržbu. V případě, že se nebudete o dřevěné desky starat, hrozí vysychání či hnití dřeva, trhliny a třísky. Dřevěné desky se také rozpínají, takže se může stát to, že se časem nadzvednou či dokonce vyskočí úplně.

Další záležitosti pro rozhodování

Zastínění – pokud prší, nebude vás to lákat na plošinu bez zastřešení. Totéž platí u deště. V možnostech zastřešení je také bezpočet možností – od slunečníků, přes výsuvné markýzy, pavilony, altány až k zastíněným verandám. Samozřejmostí je to, že čím komplikovanější řešení zvolíme, tím dražší bude výsledný projekt.

R Residence

Osvětlení – dobré osvětlení může významně prodloužit dobu, po kterou budete plošinu využívat. Je potřeba zvážit jiné světlo pro pracovní plochu, pro relaxaci, pro vaření a grilování a zvláštní osvětlení případného schodiště či přístupové cesty na plošinu vůbec.

Koho si najmout: nejvhodnější volbou jsou samozřejmě profesionální designéři s praxí v tomto oboru. Profesionál zjistí vaše potřeby, provede měření (profesionálním náčiním) a ukáže vám různé varianty provedení. Profesionálové jsou také informovaní o potřebných povoleních. Profesionálové také vědí, jak velký bude muset být prostor vzhledem k užívání prostoru (odpočinek, vaření atd.).

Běžnou praxí je to, že si majitelé udělají plošinu svépomocí, aby ušetřili. Tyto plošiny tvoří bez potřebných povolení, což se může jevit jako problém při prodeji domu.

Kdy se pustit do projektu a jak dlouho to potrvá: Vhodné je samozřejmě období, kdy je pěkné počasí. Před přidáním plošiny je však potřeba se přemýšlet o zahradě jako celku. To vyžaduje názory krajinářů a jiných odborníků. Doba budování průměrně velké plošiny (okolo 300 metrů čtverečních) trvá přinejmenším dva týdny. Samozřejmě to záleží na náročnosti stavby – pokud se rozhodnete přidat altán či nějaké zastřešení, počítejte další týden navíc. Menší plošiny (okolo 100 metrů čtverečních) je možné vybudovat už za tři až čtyři dny.

Zdroj: Houzz.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno