Bydlení,  Tipy & praktické informace

Co nepodcenit, když stavíte dům

Plánujete stavbu vysněného domu? Máte už správný pozemek a nyní začínáte plánovat. Jaké pokoje budete v domě mít, jak budou velké, co všechno musíte udělat, čemu se nemůžete vyhnout. Stavba domu je vždycky dost velkou finanční zátěží. Kromě toho váš čeká také běhání po úřadech, kde budete zařizovat různá povolení a další formality. Co nepodcenit a na co se během této doby zaměřit?

Začínáte od nuly

Máte jen sen, maximálně finance a plán, že chcete bydlet ve vlastním. Čeká vás dlouhá a často trnitá cesta, na jejímž konci najdete vytoužený vlastní dům. Co vše je třeba znát? Na jaký úřad jít? Jaké povolení vyřídit? To jsou často otázky, kterými se zabýváte. Na tyto věci je dobré dávat pozor.

Hlídejte cenu pozemku

Cena se často odvíjí od toho, v jaké lokalitě se pozemek nachází. Mnohdy může být cena za pozemek vyšší než náklady na stavbu. Parcely na malých městech jsou o něco finančně přijatelnější než ty ve velkých městech. Rozhodnutí, kde parcelu koupit a kde tedy začít žít je zásadní rozhodnutí. Plánujte dostupnost do města, obchodu a podobně. prostudujte si územní plán dlouhodobého rozvoje města či obce, abyste náhodou nezjistili, že za pár let okolo vašeho domu povede dálnice.

Velikost pozemku a terén

Rozloha je také důležitá a terén rovněž. Při stavbě je to často klíčové. Parcely s velikostí 800 m2 jsou vhodné pro samostatně stojící dům, ty menší o velikosti 300 m2 pak mohou být vhodné pro řadovou zástavbu. Dejte pozor také na to, že pozemek nemůže být zastavěn celý. Zvažte také charakter a sklon terénu.

Stavební povolení

Bez něj dneska nemůžete stavět a to ani v případě, že pozemek, na kterém stavět chcete, je váš. Stavby, které jsou větší, než 150 m2 zastavěné plochy vyžadují oficiální stavební povolení. Vyjádřit se musí několik úřadů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *