Tipy & praktické informace

Dřevěné pelety: Ekologické a ekonomické palivo

Proč se zabývat topením během léta? Třeba právě proto, že ceny některých topiv jsou v průběhu letních měsíců výrazně levnější. My jsme se zaměřili na dřevěné pelety, které jsou populární u našich západních sousedů. Stále častěji je však k topení používají i Češi, a to především ti, kterým záleží na životním prostředí. Co je na dřevěných peletách tak zvláštního? Odpověď se dozvíte v následujících řádcích!

shutterstock_90430075

Z čeho se dřevěné pelety vyrábí?

Dřevěné pelety vznikají jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Vyrábí se z odpadu – pilin a hoblin – tak, že se lisují ve speciálních tvarovacích lisech. Proces výroby zajišťuje extrémní hustotu a minimální obsah vody. K nejběžnějším dřevinám, ze kterých se pelety lisují, patří borovice a smrk. Při peletizaci (odborný název technologického postupu) dochází k protlačování odpadního dřeva skrz malé otvory na ocelové matrici a následnému zahřívání na vysoké teploty (kvůli odstranění vody).

Výhody dřevěných pelet v kostce

Mezi výhody topení dřevěnými peletami patří 100 % ekologický proces spalování. Do vzduchu se uvolní jen takové množství CO2, které stromy spotřebují během růstu. Za zmínku však stojí i další benefity – čistý proces topení a téměř žádný popel. Vzhledem k menšímu objemu odpadají také problémy se skladováním – vystačíte si s minimem prostoru, kde (za předpokladu min. vlhkosti) pelety vydrží i několik let.

Dřevěné pelety se hodí pro vytápění rodinných domů, komerčních prostor i veřejných budov. Topit jimi lze v menších krbových kamnech na chatě, ale ideální je moderní vysoce účinný kotel s automatickou regulací.

A jak jsme zmínili v úvodu, o přechodu na topení dřevěnými peletami se vyplatí uvažovat právě nyní – během topné sezóny je palivo výrazně levnější.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.