hortenzie
Pěstování rostlin

Hortenzie pěstování

[dropcap]P[/dropcap]ro hortenzie jsou charakteristické nádherné květy větších rozměrů nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin zahrádek přináší pouze radost.

Kde pěstovat

Hortenzii se bude dařit na prolosluněném místě se slabě kyselou půdou. Směs kompostu, jílu, mórovky a písku v poměru 4:3:2:1 použijeme pro růžové a červené odrůdy. Směs mórovky, kompostu, jílu a písku pro bílé a modré květiny připravíme v poměru 3:2:1,5:0,5. Pro hortenzie latnaté smícháme kompost, rašelinu a písek v poměru 5:2:1.

Přes léto jim stačí normální vlhkost, snesou polostín i plné slunce. V době růstu a kvetení potřebují hodně vody. Pozor! Nesnáší tvrdou vodu. Pokud je nebudeme hojně zalévat, lehce zvadnou.

Pokud zaschnou, předčasně skončí svůj růst. Od srpna zalévání omezujeme. Při růstu hnojíme dvakrát měsíčně, jinak přihnojujeme tekutými minerálními a organickými hnojivy v létě a před začátkem květu. Pozor na vápník, ten nesnáší.

shutterstock_63865276

[box type=“info“ ]

Co když rostlina odkvete?

Odkvetlé květy můžeme nechat přes zimu na rostlinách a odstřihnout je až na jaře. V zimním čase k nim přihrneme zeminu, můžete doplnit i chvojí. Pokud máme již starší rostliny s dobrým kořenovým systémem, nejsou již tak náchylné na přezimování.

[/box]

Květy

V době květu si můžeme hortenzie nařezat do vázy nebo je usušit a použít do suchých vazeb. Lze je pěstovat i v nádobách na zahradách, terasách a balkonech. Aby velká a pevná květenství vydržela co nejdelší dobu, musíme rostlině připravit vhodné podmínky.

Umístíme ji i s květináčem tam, kde je hodně světla, ale zastíníme ji před úpalem. Zalévat musíme opravdu pravidelně a dostatečně. Hortenzie milují polostín, bude se jim dařit na přistíněných balkonech a v oknech. Zásobujeme je dostatečnými dávkami živin.

Před úderem prvních mrazíků přemístíme květiny v nádobách do světlé místnosti, kam se mráz nedostane, do teploty od šesti do osmi stupňů Celsia. Zaléváme je pouze velmi málo, aby kořenový bal nevyschl.

Hortenzie kvetou od března do července. Barva květů je velmi různorodá, hortenzie kvetou růžově, světle modře, bíle i červeně.

Pokud dáme hortenziím patřičnou pozornost, odmění se nám svou krásou.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.