bazalka
Pěstování rostlin

Jak pěstovat bazalku

[dropcap]J[/dropcap]edná se o významnou bylinku, která má své využití v kuchyni, v léčitelství i v parfumerii. Bazalka má všestranné použití, což této bylince zajišťuje stále větší popularitu. Setkáte se s ní i jako s okrasným druhem, Také zastupuje podle pověr znamení lásky, zdraví a moudrosti. Bazalka prý přitahuje peníze, je to symbolická rostlina pro křesťany, využívá se v aromaterapii. Spařené stonky se používají do koupelí, čaj se pije proti únavě, na trávení. V květináči na okně poslouží bazalka jako repelent proti hmyzu, především proti otravným mouchám. Široké je použití v kuchyni, zejména ve spojení s rajčaty a italskými specialitami. Známé je bazalkové pesto. Nejlépe je používat listy bazalky v čerstvém stavu, sušením obvykle ztrácí část svého typického aroma

bazalka

Pěstování bazalky

Bazalku můžete koupit v obchodě, v dekorativní nádobě už jako vzrostlou bylinu. Pokud ji budeme pravidelně zaštípávat, přestane kvést, rozkošatí se a zesílí. Umístíme ji na teplé, světlé místo, kde na ni nepotáhne. A budeme ji pravidelně zalévat.

Pokud si budeme chtít bazalku vypěstovat ze semínek, bude to trošku delší proces, ale o to větší radost z ní budeme mít.Úspěšnost pěstování bazalky ze semen je téměř stoprocentní.Nejlépe se jí daří v humózní, propustné zemině, do které vmícháme trochu perlitu. Vysejeme ji do květináčků nejlépe v březnu až dubnu. Semena bazalky nasypeme řídce na povrch a jen lehce přitlačíme. Má ráda přihnojování a pravidelnou mírnou zálivku. Opět musí stát na teplém, světlém místě. Až nám vyrostou malé rostlinky, přesadíme si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon na zahrádce. Sklízíme těsně před vykvetením, to je bylina nejkvalitnější.

Množení

Bazalku namnožíme i řízkováním mřízky. Řízkujeme v červenci nebo v srpnu. Po vložení vrcholového řízku do vody se asi za 14 dní dočkáme prvních kořínků.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.