Exteriér,  Pěstování rostlin

Jak pěstovat gerbery?

Gerbery patří mezi oblíbené trvalky, které se dají s úspěchem pěstovat i v našich podmínkách. Rostliny pochází původem z jižní Afriky, do Evropy se rozšířili v průběhu 19. století a za krátkou dobu si získaly mnoho příznivců. Pokud byste se do pěstování těchto krásně kvetoucích trvalek chtěli pustit i vy, měli byste o nich něco vědět – čtěte dále a vše se dozvíte.

shutterstock_144544280

Semena gerber lze pořídit ve specializovaných zahrádkářských prodejnách, případně v hobby marketech. Jejich výsev by měl probíhat zhruba v polovině jara. Semena klíčí asi 14 dnů a vyžadují poměrně teplé prostředí, okolo dvaceti stupňů a samozřejmě taktéž přiměřenou zálivku.

Směs rašeliny a písku

Co se týká požadavků na vhodný substrát, gerbery preferují směs, kterou je možné připravit z kombinace rašeliny a hrubšího písku. Takto připravený substrát je vhodné převařit, aby došlo ke sterilizaci. Spodní část kontejnery nebo květináče je vhodné zadrenážovat – využijte například štěrk, kamínky nebo úlomky z rozbitých květináčů.

Ochrana před přímým slunečním světlem

Gerbery mají sice rády světlo, avšak nevyhovují jim ostré sluneční paprsky. Je tak vhodné gerbery ochraňovat před přímým slunečním světlem. Gerbery se pěstují převážnou část roku v interiéru, během letních měsíců je však lze letnit na terasách či balkonech nebo přímo na zahrádkách.

Zálivka a hnojení

Gerbery potřebují pravidelnou zálivku, a to především v době vegetace. Ale ani v zimě by zálivka neměla být opomíjena, musí se však omezit. Rostliny gerber se zalévají do misky pod květináč, dávejte si velký pozor na jejich přemokření, které by mohlo rostlině spíše škodit.

Hnojení stačí zpravidla jednou, maximálně dvakrát do měsíce. Mělo by se využívat speciálních hnojiv, které jsou svým složením určeny právě přímo pro gerbery, případně pro jim příbuzné rostliny!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.