Exteriér,  Tipy & praktické informace,  Zahrada

Jak postavit pergolu

[dropcap]P[/dropcap]ergola je okrasná stavba umístěná většinou v zeleni. Hodí se na zahradu, na travnatou plochu, ale může být i na zpevněných plochách. Většinou se u pergoly vysazují popínavé rostliny, aby se celá konstrukce pergoly trochu oživila. Popínavé rostliny mohou být tvarovány i tak, aby tvořily střechu pergoly. Kromě hezké pergoly na pohled získáte i stín pro slunečné letní dny.

shutterstock_140808280

Z čeho pergolu postavit

Vzhledem k tomu, že pergola bývá většinou součástí zahrad a parků, měly by tam také přirozeně zapadat. To znamená, že by měla být z přírodních materiálů, nejčastěji ze dřeva. Většinou je pergola i barevně sladěna s okolím, ale může být i v přírodní barvě dřeva. Doporučujeme ale dřevo ošetřit na ochranu před povětrnostními vlivy, to znamená použít barvu. Tím získá pergola na životnosti a při zvolení vhodné barvy i lépe zapadne do okolí.

Materiál na pergolu

Materiál na pergolu koupíte v každém hobby marketu. Není problém si i určit jaký typ dřeva chcete. Doporučujeme ale použít měkčí druhy dřeva, přece jen do dřeva budete zarážet hřebíky a čí dřevo je také levnější. Takže potřebujete dřevo, kolik to záleží na tom, jak velkou pergolu chcete. Trámky, které přijdou do země by měly být širší, hořejší konstrukce by měla být z lehčích latí. Dřevo již máte, zbývá koupit hřebíky a barva a máte vše pro stavbu pergoly.

[box type=“info“ ]

Stavba pergoly

Pergola je lehká konstrukce, ze všech stran prodyšná. Stavbu zvládne každý trochu zručnější člověk. Ideálně jsou pro stavbu potřeba dva lidé. Na požadované místo zapustíte do země trámky, nahoře je propojíte jak podélně, tak i do kříže. Tím získáte ideální základnu pro růst popínavých rostlin, které se podél trámků budou plazit nahoru. Nahoře budou pokračovat po vodorovné konstrukci a tím vytvoří zelenou střechu a tím i stín. Popínavé rostliny rostou rychle, ale spíše bude trvat pár let než rostliny dorostou do požadovaného objemu, ale počkat se určitě vyplatí.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *