zahradni domek
Zahradní stavby

Jak postavit zahradní domek

[dropcap]M[/dropcap]áte chalupu, rodinný dům nebo jen zahradu a příliš zahradního náčiní a ostatních nezbytností, které už nechcete vozit sem a tam, nebo už nemáte místo, kam je uskladnit? Možností je zahradní domek. Ten samozřejmě můžete buď koupit nebo pověřit zhotovením truhláře. Pokud ale rádi kutíte, nebo nevěříte prefabrikátům, máme pro vás návod, jak to zvládnout sami, a to s minimem času a chyb.

zahradni domek

Co budete potřebovat?

Důležité je připravit si plánek s rozměry a promyslet použitý materiál, vypočítejte plochu stěn a střechy. Co se týče materiálů, nejlevnější je smrk, trochu kvalitnější je borovice. Velmi hezký je i modřín, ale už je trochu dražší. Možné je také použít lisované OSB desky, ze které se dá vyrobit střecha i podlaha. Čím silnější prkna, tím lepší izolace, ale pro stěny naprosto stačí 1,9 cm nebo 2,2 cm tloušťky. Co se týče prken, dají se použít i levnější tzv. s oblanou, která jsou stejně kvalitní, ale vzhledově pro někoho mohou být horší. Čerstvá prkna jsou levnější než vysušená.

Na podlahu je nutné mít silnější prkna, minimálně okolo 3 cm. Na střechu nepoužívejte střešní latě, je potřeba pevnější trámky. Určitě prkna nekupujte v hobbymarketech, raději využijte pilu, kde budou prkna kvalitnější. Dále připravte podloží pro domek tak, abyste eliminovali vlhkost. Pokud budete mít u domku dřevěnou podlahu, vysypte prostor štěrkem, kupte betonové dlaždice nebo použijte izolační textilii. Samotná montáž už je velmi jednoduchá. Konstrukci udělejte z trámků, cca 8×8 cm nebo 10×10 cm. Je vhodné je celé provrtat a sešroubovat dohromady, zpevnit ji můžete pomocí kovových vinglů ve tvaru „L“. Konstrukce se sama zpevní namontováním prken či palubek.

Nezapomeňte na nátěr

Pro delší životnost musíte samozřejmě prkna pečlivě natřít, případně namořit do požadované barvy. Střechu můžete polepit samolepícími šindelemi, které budou izolovat horko a domek je dobré také opatřit okapy, aby se dešťová voda nedostávala pod domek, ale byla svedena mimo. Nezapomeňte každoročně obnovovat nátěr a dostatečně větrat.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *