domek
Zahradní stavby

Postavte si zahradní domek!

[dropcap]R[/dropcap]ozhodli jste se, že byste chtěli svůj zahradní domek? Prvním krokem je rozhodnout se pro vhodný materiál, kterých je ovšem nespočetně. Například v hobby marketech mají k dispozici domky dřevěné, kovové nebo z masivního plastu. A to v různých velikostech a cenových relacích.

domek

Téměř jako lego

V případě zakoupení takového domku v některém z obchodů je sestavení hračka. Domky z plastu a kovové domky se prodávají v podstatě vcelku a jejich případné složení je otázkou chvíle. Už ani u klasických dřeených domků není tak docela zapotřebí kladiva a hřebíků. Většinu zahradních domků pořídíte jako skládačku, s kterou si poradí průměrně zručný kutil během 4-6 hodin. Dřevěná prkna jsou při montáži vkládána do speciální konstrukce z masivních trámků, a to bez použití hřebíků! Postačí vám vrtačka a šroubovák. Větší domky zase využívají systému montáže do vyfrézovaných zářezů. Konstrukce je tedy velmi jednoduchá.

Zákady?

Dobrou zprávou je, že malé domečky pouze na skladování nářadí základy nepotřebují. Položíme-li ale domek přímo na podklad, nejčastěji trávu, musí být v případě dřeva dokonale ošetřen proti vlhkosti například lepenkou. Lepší variantou je štěrkový základ, tedy štěrk vysypaný ve velikosti domku do jámy hluboké cca 20 cm a samozřejmě důkladně zarovnaný. Pod domek se také hodí dlažební desky nebo podezdívka.

Větší zahradní domek by měl ale rozhodně stát na pečlivě připraveném podkladu – základové desce. Pevný základ je zárukou dlouhé životnosti a stability. Vašemu domku pak také neublíží vlhkost. Stačit by měla hloubka kolem 50-60 cm podle podnebné oblasti.

Varianty zastřešení

Všeobecně platí, že stačí na střechu položit podle předpisů střešní lepenku, která je standardní součástí dodávky domků. Kdo chce mít střechu ještě lepší, může položit bitumenové šindele, které jsou k dostání v různých barvách a tvarech. Podle pevnosti konstrukce lze samozřejmě použít například i pálené tašky, které používáme k výstavbě klasických střech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *