Pěstování rostlin,  Zahrada

Jak připravit trávník na zimu?

Toužíte po krásném trávníku, který vám budou závidět všichni sousedé? V tom případě se musíte o perfektní výsledek zasloužit důslednou péči. A ta začíná již na podzim, kdy se zelený koberec pomalu ukládá k odpočinku.

Příprava trávníku na zimu je nedílnou součástí mozaiky zazimování zahrady. Připravte se na poslední posečení, odstranění nečistot, případně i vertikulaci, přihnojení a dosev v místech, která nejsou tak hustá jako zbytek plochy.

shutterstock_158735102

Proč nepodceňovat pravidelné shrabávání listí?

Alfou a omegou krásného trávníku je pravidelné shrabávání listí a odstraňování dalších nečistot. A nejde jen o estetický dojem, ale také riziko vzniku plísně. Trávník, který kvůli neshrabanému listí nemá přístup ke vzduchu, může začít plesnivět již po několika dnech. Proto si nenechávejte hrabání až na samotný konec sezóny a věnujte se mu průběžně. Jedinou výjimkou budiž ochrana cibulovin před mrazem – respektive těch, které byly na podzim čerstvě vysazeny.

Kdy naposledy sekat a na jakou výšku?

Poslední posečení proveďte až těsně před příchodem prvních ranních mrazíků, což je obvykle v průběhu října. Optimální délka pro přezimování je cca 3 – 5 cm. Příliš krátký trávník by neochránil kořenový systém. Nezapomeňte však vytrhat plevel a v případě zničeného trávníku proveďte vertikulaci.

Jak hnojit?

Aby trávník správně rostl, potřebuje tyto živiny – fosfor, hořčík a draslík. Hnojení provádějte průběžně, kvalitní hnojiva uvolňují živiny pozvolna a trávník dostává výživu po celé období růstu. V současné době není problém sehnat vhodné hnojivo v každém hobbymarketu. Vy sáhněte po podzimním nebo po zimním hnojivu, které obsahuje vyvážený poměr látek pro danou roční dobu.

Možná bude nezbytný i dosev

Co se týče dosevu, proveďte jej v místech, kde je trávník řídký. Nejpozději však počátkem října a až po vertikulaci. Dejte si záležet na výběru travních semen a vyberte si směs, která je vhodná na vaši zahradu.

Tak ať vám na zahradě na jaře vyroste krásný trávník, na který bude radost pohledět!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.