Jak se zbavit klíště

0
185
kliste

[dropcap]K[/dropcap]líšťata patří mezi velmi nebezpečné parazity. V dnešní době snad nejsou místa, kde bychom se jim mohli vyhnout. Už dávno neplatí pravidlo, pokud nechodíte do vysokých trav, jste v bezpečí. Klíště můžete potkat absolutně všude, ať už jedete na prázdniny k babičce, která má chaloupku blízko polí a lesů. Nebo budete trávit volný čas na sídlišti, kde se prakticky nevyskytuje žádná zeleň. Je nutné se proti nim chránit kdekoliv, kde je nějaká vegetace, tedy i pár keříků a malá travnatá plocha. Klíšťata se nebojí ani okolí vodních toků a ploch, můžete si je přinést i z návštěvy koupaliště. Jsou maličká, takže se dají snadno přehlédnout, útočí zákeřně a ke všemu v sobě mohou nosit infekci dvou vážných onemocnění, jejichž léčba, pokud se jimi nakazíte, může trvat i několik let. Následky lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy mohou být i doživotní.

kliste

Co mají klíšťata rádi a jak zaútočí

Klíšťata milují listnaté lesy, vysokou trávu a zarostlé křoviny. Na své kořisti číhají i uprostřed velkoměst. Vzhledem k tomu, že se prakticky nedá vyhnout místům, kde se klíšťata mohou vyskytovat, je vhodné dodržet několik málo rad. Hladové klíště sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Pomocí speciálního smyslového orgánu hledá vhodného hostitele. Přiblíží-li se oběť, spadne na ni a pomocí sosáčku se zpětnými háčky se velmi pěvně přichytí. Díky tykadlům najde nejvhodnější místo k sání a kusadly propíchne kůži své oběti. Samotné sání trvá jeden až dva týdny. Klíště přitom dokáže hladovět i déle než jeden rok.

Jak se jim bránit

Vybírejte si oblečení ze světlých látek, na nich jsou tito parazité lépe vidět. Z tohoto důvodu je naprosto nevhodné tmavé oblečení. Používejte repelentní přípravky, proti klíšťatům postačí asi poloviční účinnost než proti komárům. Klíčová je aplikace zejména od kolen dolů. Pokud můžete, nesedejte si nebo nelehejte na zem, aniž byste pod sebou neměli látku. Při chůzi se průběžně prohlídněte, zda po vás klíště neleze, a případně ho odstraňte.

Základem úspěšného hledání klíštěte je pečlivá prohlídka celého těla. Každý večer prozkoumejte celé tělo, zda se u vás toto zákeřné zvířátko neuchytilo. Klíšťata mají nejraději podkolenní jamky, podpaží, intimní partie a také vlasový porost. Ovšem můžou se přisát kdekoliv. Nespoléhejte na to, že vás místo, kde je přisáté klíště, začne svědit. Klíštata jsou natolik „fikaná“, že před samotným přisáním místo nasliní. Ve slinách jsou obsažené protizánětlivé látky, které brání vzniku svědění. Nepříjemné pocity se mohou objevit až za několik hodin, což už může být pozdě. Navíc jakmile se klíště pořádně přisaje, je jeho odstranění těžší, protože okolo svého sacího ústrojí vytvoří obal z tzv. cementu. V prvních hodinách je klíště uchyceno jen mechanicky a lze vyndat lépe.

Jak správně odstraníme klíště

Neodkladné odstranění přichyceného klíštěte je nutné, protože s postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, přičemž dochází k replikaci viru obsaženého ve slinných žlázách.

Také vyndaváte klíště krouživými pohyby nebo jej máčíte olejem? Oboje je špatně. Stejně jako rozmačkávat vyndané klíště nebo je splachovat do toalety. Jak se tedy správně zbavit těchto malých a nebezpečných vetřelců? V žádném případě nepoužívejte olej, máslo, sádlo ani jiný tuk. Klíště tím jedině podráždíte a s jeho vyndáním si nijak nepomůžete. Rovněž zapomeňte na techniku kroucení klíštětem po nebo proti směru hodinových ručiček. Mohli byste klíště přetrhnout a část, která vám zůstane v kůži způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně zánět.

Správný je pouze následující postup, který lze použít jednak u lidí, tak u zvířat. Nejprve místo přisátí desinfikujte jódem nebo jinou desinfekcí. Pomocí navlhčené textilie, ideální je žínka nebo ručník, lehce pohybujete ze strany na stranu klíštětem. Celé to může trvat několik minut. Pokud je to nutné, lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou. Speciální plastové pinzety na klíšťata je možné zakoupit v lékárně. Po vyjmutí klíštěte místo znovu důkladně desinfikujte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno