Kuchyně,  Tipy & praktické informace

Jak vyčistit mikrovlnku

[dropcap]D[/dropcap]alší rady ze série článků, které se zabývají čištěním běžných domácích spotřebičů. Jak tedy správně na mikrovlnnou troubu?

Čističe

Na trhu existuje škála profesionálních čisticích prostředků, které jsou přímo určené na čištění mikrovlnných trub. 750 ml takových přípravků se dá pořídit za cca 120 Kč a to ve formě pěny (rozprašovač) nebo krému (menší objem). Přípravek se nanese na hadr či houbičku a trouba se vydrhne. Přípravky odstraňují mastnotu a po vyčištění je třeba nechat dvířka trouby otevřená, aby se vyvětraly výpary.

shutterstock_83809138

Jedlá soda

Jedlá soda má v domácnosti velmi široký záběr použití. Kašičkou, kterou si připravíte smícháním sody a vody, lze vyčistit pracovní plochu, prkénka, sporák, vnitřek trouby i mikrovlnky, kterou takto zbavíte i nepříjemných pachů.

Ještě o stupeň účinnější je směs octu a sody.

Citrusy

Do misky s vodou nakrájejte na plátky citron a pomeranč. Misku vložte do mikrovlnky a zapněte na pět minut na nejvyšší výkon. Proč právě toto ovoce? Citron zbaví troubu zápachu a pomeranč zase zachytí mastnotu. Pára uvolní případné spečeniny, které pak už stačí jen setřít houbičkou.

Ovoce troubu krásně provoní, na rozdíl od chemických přípravků, jež zanechávají spíš zápach, kterého se člověk ale snaží zbavit.

Ocet

Ocet s vodou (1:1 v hrnku) povařený pět minut v mikrovlnce vás také zbaví nepříjemného zápachu.

Myčka nádobí

Většina skleněných talířů uvnitř mikrovlnky se dá vyjmout a nechat umýt v myčce nádobí. Máte tak o starost míň a o kousek času víc na zbytek trouby.

Poklopy

Spíše preventivní opatření – pokud budete každé ohřívané jídlo zakrývat poklopem, trouba vydrží téměř jako nová dlouhou dobu. V praxi je ale těžké přinutit všechny členy domácnosti, aby poklop používali. Pokud ho ale necháte uvnitř trouby, každého to „trkne“.

[box type=“error“ ]Dvířka ani vnitřek mikrovlnné trouby nikdy nemyjte drátěnkou nebo pískovými čisticími prostředky, aby nedošlo k poškrábání.[/box]

Máte nějaké další tipy na čištění mikrovlnné trouby? Podělte se v komentářích pod článkem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *