muskaty
Pěstování rostlin

Jak zasadit muškáty do truhlíku

[dropcap]M[/dropcap]áte rádi květiny a chcete se jimi obklopovat i doma. Buď se spokojíte s malým pěstováním v květináčích a nebo využijete svůj balkón. Je to ideální místo pro takové malé zahradničení. Nepřehlédnutelná záplava květů dokáže udělat spoustu radosti nejen jejich majiteli, ale také většině kolemjdoucích.

Nejvděčnější a také nejméně náročné na pěstování jsou muškáty. Tyto okrasné rostliny můžeme pěstovat již od konce dubna, stačí jen počkat, až budete mít jistotu, že se nevrátí noční mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu a jsou opravdu nenáročné.

muskaty

Velký výběr

Dnes si můžeme vybrat z takového množství variant, že nakonec nebudeme vědět, jaký druh si koupit dříve. Jsou převislé, vzpřímené, velkokvěté, anglické muškáty a mnohé další. V široké škále barev si také jistě najdeme tu ideální právě pro nás. Jsou dokonce druhy muškátů, které kvetou již v květnu a jejich vegetační období končí až s příchodem prvních zimních mrazů.

Sazenice

Nejjednodušší způsob, jak si opatřit sazenice, je samozřejmě jejich nákup v zahradnictví. Pokud jsme však trošku zdatní pěstitelé, zvládneme si je vypěstovat sami. Semínka vyséváme do kvalitního substrátu do hloubky 0,3 – 0,5 cm s teplotou 21 až 24 stupňů. Semínka dobře a rychle klíčí. Když už máme semenáčky dost velké na to, aby se dali uchopit, přepikýrujeme je do malých květináčků a dáme do místnosti s nižší teplotou, kolem 20 stupňů. Potřebují samozřejmě dostatek světla. Až nehrozí nebezpečí mrazíků můžeme přesazovat. Do truhlíku 50 – 60 cm vždy sázíme 5 – 7 sazenic, aby byl truhlík opravdu bohatý.

Výsadba a zavlažování

Chceme-li umístit květiny na balkón, terasu či parapet, jsou nejvhodnější nádobou ozdobné květináče nebo truhlíky. Na výběr máme z velkého množství materiálů, velikostí i barev. Skvělé jsou například samozavlažovací truhlíky, které péči o květiny velmi usnadňují. Mají dvojité dno, v němž je ukryta zásobárna na vodu. Ty mohu jedině doporučit, mám totiž balkón umístěný na západ a v horkých letních dnech, kdy na tuto stranu sluníčko opravdu pere ze všech sil, bych mohla květiny zalévat i třikrát denně. Do samozavlažovacích truhlíků naliji vodu a květiny si ji berou jak je jim libo. A ani v případě deštivého počasí není třeba se bát, že by květiny stály ve vodě. Truhlíky mají totiž přepad, kterým se nadbytek vody odvádí pryč. Samozavlažovací truhlíky se však pro všechny druhy muškátů nehodí. Existují muškáty, které mají rády sušší zeminu, a stále vlhký substrát jim škodí. To, jak často se zalévají tak záleží na počasí, orientaci truhlíků vůči světovým stranám a také na velikosti rostlin.

Substrát

Aby bylo pěstování muškátů úspěšné, je třeba vybrat tu správnou a především kvalitní zeminu. Pro pěstování na balkónech a terasách jsou nejvhodnější speciální substráty určené přímo pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Nejlepší volbou jsou přímo substráty pro muškáty. Tak budou rostlinám zajištěny veškeré potřebné živiny nejen v první fázi po výsadbě, ale většinou na celou sezónu, po dobu až 6 měsíců. V kvalitní zemině se nachází mimo jiné také částečky perlitu či granulovaného polystyrenu, které zajišťují kvalitnější provzdušnění substrátu. Pokud vyměňujete starý substrát za nový, nezapomeňte přimíchat vhodné hnojivo.

[box type=“info“ ]

Množení muškátů

Nejlepším způsobem množení muškátů je takzvané řízkování. To se provádí odříznutím 10 až 12 cm dlouhého řízku z matečné rostliny, která však musí být zdravá. Řízek je poté třeba namočit do stimulátoru. Následně jej zapíchneme do květináče naplněného substrátem. Řízek by měl být udržován v teplotách mezi 21 až 25 stupni Celsia.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.