svah
Zahrada,  Zahradní stavby

Jak zpevnit svah

[dropcap]S[/dropcap]vahy a nerovnosti  mají  své  kouzlo, a ne všechny pozemky jsou rovné jako pravítko.

Nezpevněné svahy nejsou bezpečné.

Prudší svahy lze řešit terasováním, výstavbou suchých zídek a dalšími technickými úpravami.

Důvody proč zpevnit svahy jsou praktické. Jednak zabráníme sesuvu půdy, terén se stává bezpečným, ale také jsou zajímavým estetickým prvkem pro náš pozemek. Dnešní  doba nabízí hned několik  možností, které si poradí i s  těmi  nejprudšími  svahy.

Každý svah má svůj typický charakter. Proto musíme  než  začneme s jeho úpravou, dodržovat  určité  zásady. Jaký je svah, který chceme zpevňovat. Jak je veliký, jaký má sklon a jaké je jeho složení. Od toho se odvíjí postup stavebních prací a volba stavebního materiálu.

Při stavbě uměle navršených okrasných teras tyto starosti odpadají. Svah zde nezpevňujeme, ale zkrášlujeme.

svah

[box type=“info“ ]

Jaké materiály můžeme použít?

Existuje bezpočet stavebního materiálu ke zpevnění svahu. Od trávy, klasického kamene, až po různé betonové tvarovky a tvárnice.

[/box]

Mírné svahy nám zaberou nejméně práce.

Svahy mírnějších sklonů (do 20 stupňů) můžeme pouze osít travním semenem či opatřit travním kobercem. Nebo je  jednoduše  zpevníme  vhodně zvolenými rostlinami,  které terén prorostou svými kořeny a nedovolí půdě, aby „ujela“.

I svah osázený dřevinami, přirozeným  způsobem  půdu  zpevní.

Můžeme také oddělit dvě rozdílné výšky terénu, nebo třeba vytvořit přechod na druhý vyšší pozemek. V takovém případě použijeme např. palisády, štípaný kámen, okrasné tvárnice. Jestliže chceme zpevnit strmější vyšší svah, vybereme si svahové tvárnice, které nám zajistí stabilitu.

Jestliže je potřeba oživit nízký, ale dlouhý svah, použijeme svahové tvarovky menších rozměrů.

I mírný svah s terasami, můžeme skládat ze štípaného kamene, svahových tvarovek, okrasných tvárnic nebo zdicích bloků.

Samozřejmě všechny  tvárnice,  tvarovky,  svahovky  se vyrábí v různých velikostech i barevných odstínech. Je jen na nás, čemu dáme přednost. Při vhodně zvolených barvách a v kombinaci s rostlinami může naše zahrada výrazně získat na kráse. Dnešní výrobky jsou stabilní, robustní, pevné, stálobarevné a prakticky věčné.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *