Design,  Interiér

Krbová kamna: okázalá krása vytvářející teplo domova

Krbová kamna jsou exkluzivní záležitostí, nejen z toho důvodu, že skvěle vypadají, ale domovu mimo atraktivity, dodají také teplo. Takovou hřejivou atmosféru nelze nahradit ničím.

Při pohledu do praskajícího ohně se vám evokují nejrůznější vzpomínky, které se mohou týkat příjemných zážitků z léta. Opékání buřtů je asi tou nejčastější představou všech. S velkými krbovými kamny navíc dokážete vytopit celou domácnost.

Kdo šetří, má za tři

Ač se možná prvotní investicí, zdají být někomu drahé, na druhou stranu uvidíte, že po čase dokážou ušetřit spoustu peněz. Spalováním dřeva, štěpek a briket přistupujete šetrně i k přírodě.

Krbová kamna jsou tedy jakousi eko variantou, která je výhodná pro vás i okolí. S krbovými kamny se topí nejvíce na jaře a na podzim, kdy ještě nemusíte přitápět dalšími prostředky. U menších variant kamen se vyplatí na zimu jiné vytápění. Přesto jsou pohodlným řešením vytápění jedné místnosti, to zvládnou na jedničku.

Výkon hraje prim

Pokud se zaměříme na krbová kamna jako taková, většinu lidí napadne v první řadě to, jak budou vypadat. Nicméně byste si měli dávat pozor, především na to, aby se pro vás kamna stala plně účelná a nezklamala vaše očekávání. Obecně tu platí, že co kW, to 20 m3 vytopeného prostoru. Instalaci kamen přenechte odborníkovi, jedině on určí, jak vše správně nainstalovat.

Materiál a každý prvek má své konkrétní vlastnosti

Záleží jen na vás, co vám bude ve finále nejvíce vyhovovat. Ocelová kamna se v praxi chovají jinak, než třeba keramická nebo ta z přírodního kamene. A není to jen o ceně, roli hraje i doba rozehřátí a výhřevnost použité suroviny.

Design je další věc

Romantické duše jistě nepohrdnou kachlovým vzhledem. Kachle jsou parádní i z toho důvodu, že uvolňují teplo pozvolna. Jejich chod je velmi ekonomický, jelikož zde není potřeba tolik přikládat. Kamna z přírodního kamene jsou originální, co kus, to v podstatě unikát. Dost často lze vidět použitý materiál typu mramoru, žuly nebo mastku.

Krbové vložky – trend doby

Nejčastější variantou je typ skel „C“, které jsou výborným řešením. Nejen, že hází krásné odlesky ohně, ale moc dobře předávají do místnosti teplo. Pohodlné ovládaní pomocí odnímatelných klik a tiché ovládání výsuvu dvířek, to je nadstandard. Zde vidíte, že doba a s ní i pokroky jdou neustále kupředu.

Dokonalejší systémy tak ulehčují uživatelům práci. V kamnech se na sklech neusazuje tolik nečistot díky preciznějšímu spalování. Výhodou jsou také systémy, které se podílejí na akumulaci tepla, které se hned nevyčerpá. Výsledkem je postupné uvolňování a vám není zima ani po tom, co jste přestali přikládat. Tyto inovativní technologie jsou propracované zkrátka a jasně do detailu.

Další drobnosti ve stylu eko..

Začali jsme krbovými kamny, ale proč ještě nepokračovat dalšími doplňky? Rozsviťte vaší domácnost plamenem z krbu i výraznými akcenty, které přistupují šetrně k životnímu prostředí.

Zbavte se doma mikrotenových sáčků a dejte šanci přírodním obalům. Tyhle materiály se rozloží daleko rychleji, když na to přijde. Je až neskutečné, že igelitový pytlík a jeho rozložení trvá až 400 let.

Nahraďte hrnky v poličce stylovější eko verzí. Nemusíte tak ničit přírodu tím, že budete pít z plastových kelímků, dopřejte si kávu ze zcela nových materiálů – kombinace bambusových vláken a kukuřičného škrobu. Cestovní hrnky s praktickým víčkem jsou k přírodě velmi ohleduplné.

Pokud sázíte na design, nesmí vám doma chybět ani skleněná karafa, ze které můžete pít vaší oblíbenou perlivou vodu, kterou vám vyrobí výrobník sodové vody.

Vyrobte si vlastní hnojivo na květiny v mini verzi kompostéru. Vaše květiny ocení kvalitní péči zejména díky organickému složení. Navrhl ho český designér a tato vychytávka získala i ocenění.