Kuchyně,  Tipy & praktické informace

Kuchyně: dáte přednost klasice nebo moderně?

Každý má rád něco jiného, ale v poslední době se objevují stále více i kuchyně tradiční. Jsou podobné těm, co jste znali za dob našich babiček a dědečků. Místnosti může dominovat pec a kredenc. Taková retro kuchyně má své kouzlo, nevěříte? Přesto jsou mezi námi tací, kteří by své plně automatizované spotřebiče na kuchyňské lince, nevyměnili za nic na světě. Nemusí to být jen o pohodlnosti.

Jaké barvy jsou v kuchyních v kurzu? Světlé versus tmavé?

Teď jsou na scéně zejména světlé barvy, které sice nejsou úplně praktické, ale na druhou stranu, patří mezi nejpopulárnější dekory vůbec. Jedná se hlavně o bílé, vanilkové a přírodní odstíny. Bílá barva je považovaná za luxus, je to barva nadčasové elegance. Přežije všechny módní vlny, lidé se k ní budou vždy rádi vracet. Je čistá a skvostná.

Co se týče světlých tónů, jako je právě vanilka nebo slonová kost – jsou to barvičky velmi příjemné, měkké, dodávající domovu útulnost. Navíc tyhle barvy sluší všem kuchyním. Světlé odstíny se skvěle doplňují se dřevem. A dřevo je v domovech další akcent, který je nesmrtelný. Dodává prostoru klid a dokonalou harmonii.

Je na vás, zda dáte přednost celodřevěnému provedení ve formě korpusů nebo jen dýhám s dekorem dřeva. Jedno je jisté, taková kuchyň se vám prostě neokouká. Na kuchyňských linkách se krásně vyjímají výrazné akcenty v podobě kreseb, v drtivé většině už odzvonilo rytině a jiným zdobením.

Kdo má raději tmavší odstíny, může sáhnout po barvách ohně. Někoho dokážou tyhle barvy správně naladit a povzbudit. Teplé barvy jsou optimistické, nastartují vám váš den tím správným směrem a ještě si přitom všem, parádně vychutnáte své jídlo. Další možností jsou tóny, poněkud neobvyklé, nebojme se říci i extravagantní. Růžová nebo tyrkysová jsou opět barvy, které vnáší do života radost a veselí. Skvěle se hodí k hladkým strukturám a příjemně působí v kombinaci s bílou a šedou.

Na co dát pozor při výběru barev

Světlé barvy prostor rozšíří, tmavé zase zmenší. V kuchyni, kam tedy dopadne velké množství slunečního světla, se nemusíte bát experimentovat s barvami. Můžete sáhnout po sytějších odstínech. Co třeba tmavě modrá, červená nebo černá? Složitějším strukturám a texturám bude svědčit světlejší, méně výrazné barvy.

Co vypadá dobře?

Lakovaná nebo matná dvířka

Lakovaná dvířka jsou detailem, který podtrhne design celé kuchyňské linky. Nicméně ne všichni jsou příznivci lakovaných povrchů. Jak je o nich známo, dost často se na nich drží otisky prstů. V domácnosti s dětmi to bude znamenat neustálé otírání povrchů, když k tomu vezmete ještě v úvahu např. konferenční stolek z tvrzeného skla.

Matná dvířka jsou praktičtější. U obou forem klaďte důraz na čištění. Nejdřív z nich odstraňte prach a udržujte je bez škrábanců.

Lamino s dřevěným dekorem

Vynikne, jak v městském, tak venkovském stylu. Je levnější variantou, než třeba dále zmíněný masiv. Kontury dřeva jsou stále velmi oblíbené. Jednoduché linie kuchyně si zamilujete, budete se tu cítit velmi dobře.

Masiv s retro prvky

Dřevěná deska z ručně kartáčované žuly je určená pro nejnáročnější zákazníky. Strohost bude venkovskému nábytku skutečně slušet.

Korpus z laminované MDF desky

Nádhera, ale bude s vámi spoustu let. Jenže trendy se mění a nemusíte být za pár let tak úplně spokojeni jako na začátku. Ve výrazné barvě ohnivě oranžové s vysokým leskem oživí interiér a celkový dojem z místnosti je honosný. Řadu dekád vás nezklame černo – bílá kombinace. Inspirací na kuchyně je velké množství, ale vybírejte jí srdcem, pak vás určitě nezklame. V kuchyni trávíme docela dost času a máme tu i jídelní stůl, tak by měla vypadat přesně podle našeho gusta.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.