goji
Pěstování rostlin

Kustovnice čínská (goji)

V posledních letech se stále více lidí začíná přiklánět k tradičním metodám léčitelství na úkor moderních medikamentů, které organismus spíše zatěžují, než léčí. A pokud se dá o něčem hovořit jako o „tradičním“, pak o čínské alternativní medicíně. V té se objevuje nespočet nejrůznějších bylin a rostlin, kterým bezesporu dominuje kustovnice čínská neboli Goji Berry. Pokud se o čínskou alternativní medicínu zajímáte, jistě jste již o tuto populární asijskou trvalku zavadili. Tento keřík dorůstá úctyhodné výšky až tří metrů a již na první pohled je jasné, že jde o lilkovitou rostlinu.

goji

Plody kustovnice čínské

Z kustovnice se zpracovávají plody, které připomínají malé šípky. Někteří je označují jako „všelék“ a nedají na ně dopustit především staří Číňané. Plody kustovnice jsou nedílnou součástí čínské kuchyně a údajně mají vliv na dlouhověkost. Toto tvrzení zřejmě nebude daleko od pravdy, ostatně stačí se podívat na seznam všech pozitivních účinků. Goji Berry se v Číně pěstuje v mnoha regionech a ve všech můžeme pozorovat velmi dlouhý průměrný věk obyvatel. A to je, vzhledem k poměrně nuzným podmínkám obyčejných Číňanů, zázrak. Anebo za to mohou plody kustovnice čínské?

Rostlina

Kustovnice čínská zažívá v Evropě boom, ale v Asii se pěstuje velmi dlouho. Již mnoho let je pod drobnohledem expertů, kteří zkoumají pozitivní účinky na lidské zdraví a potvrzují, že tradiční čínští léčitelé nelhali. Goji Berry má údajně mnohem více vitamínů než jakákoliv doposud známá vitaminová bomba. Jde o unikátní doplněk stravy, který má spoustu preventivních účinků. Blahodárný vliv je patrný již po krátkodobém užívání.

Vitamínová bomba

Zmínili jsme, že plody kustovnice obsahují široké spektrum důležitých látek. Které to jsou? V Goji Berry je 19 aminokyselin (Z toho 8 esenciálních), obrovské množství stopových prvků a minerálů (např. železo, měď, selen, vápník, fosfor, germanium) a 15 % jejich obj mu tvoří bílkoviny. Ve 100 g zralých plodů je až 11 mg železa!

Plody kustovnice jsou považovány za vynikající antioxidant. Obsahují beta karoten, lutein, zeaxantin, xantofyl, lykopen a kryptoxantin. Ale co vás překvapí ještě víc, je až 500 krát více vitaminu C než v pomerančích. A aby toho nebylo málo, je v Goji Berry také vitamín B a E, cyperon betain a solvativon.

Kustovnice čínská je efektivní zbraň proti bakteriím, plísním, ale stejně dobře pomáhá i ke snížení cholesterolu. Má protizánětlivé účinky, pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a údajně funguje i jako lék na impotenci.

Lék na dlouhověkost

Kdo by se nechtěl dožít alespoň sta let? Být tak vitální a plný energie i přes pokročilý věk… Možná toho dosáhnete právě díky Goji Berry.

Konzumace plodů kustovnice je vhodná také pro diabetiky, ženy s potížemi při menopauze, osoby trpící závratí či bolestmi zad. Těhotné ženy by však měly užívání kustovnice probrat s lékařem.

A jaká je energetická hodnota Goji Berry? Přibližně 357 kcal/100 g, tedy 1500 kJ/100 g.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.