Listí na zahradě – jak jej kompostovat?

0
294
listí, hrábě

Podzim je pro mnoho lidí krásnou dobou. Už nebývá tak velké horko, přesto je občas slunečno. Příroda začne hrát všemožnými barvami, listí začne padat a to znamená vzít do ruky hrábě a začít likvidovat listí, které se vám usadilo na zahradě. Když už máte shrabáno, pak přemýšlíte, co s listím dělat dál. Spálit jej? Nebo vyhodit do kontejneru? Z listí můžete získat poměrně kvalitní kompost, který vám následně pomůže. Skvěle funguje na mulčování rostlin, pro lepší půdu v květináčích a podobně. Jak vytvořit z listí kompost?

Připravte si listovku

Jde o zahradní zeminu, která vzniká s pomoci kompostování listí. Tlení listí probíhá při nízkých teplotách. Listí se rozkládá přirozeně a navíc mu k tomu pomáhají také plísně, houby a organismy zde žijící. Nepáchne, takže to nebude pro vás problém. Nejlepší listy jsou z dubu nebo buku. Úplně se nehodí listí z ořešáku. Do kompostu z listí se nedávají listy napadené chorobou nebo ty, které na sobě mají trny a ostny.

Je důležité nespěchat, kvalitní substrát získáte zhruba za dva roky, po roce můžete listy (které jsou takřka rozpadlé) použít jako mulč. Nejlepší místo je ve stínu, použít můžete plastové pytle nebo klasický kompostér, který máte na zahradě. Aby bylo vše správně a houby s plísněmi mohli pracovat na rozkladu listí, musíte dbát na dostatečnou vlhkost. Pravidelně přilévejte vodu, občas prohrábněte vidlemi či čímkoliv jiným.

Listovka neboli kompost z listí je skvělý materiál pro všechny pěstitelé, je mírně kyselá a později může být neutrální. Tyto rozložené listy mohou tvořit jemný a sypký substrát, který je lehký a hodí se pro pěstování rostlin v nádobách i všude jinde. Vyzkoušejte jeho výrobu i vy!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno