operne zdi
Zahradní stavby

Opěrné zdi bez základů

[dropcap]S[/dropcap]tavba opěrné zdi bez základů je velmi rychlý a vhodný způsob, jak zpevnit svažitý terén, a zabránit tím jeho sesuvu. Opěrné zdi se vyznačují vysokou pevností, nízkou nasákavostí, snadnou stavbou, ale i zajímavým estetickým prvkem pro vaši zahradu, parkoviště, nebo terasu. Při stavbě si přitom můžete vybírat z množství materiálů i výšek, a zdi bez základů hravě zvládnete postavit i sami.

Málokomu se poštěstí  koupit  pozemek dokonale  rovný. Aby ale svahy na vaší zahradě držely tvar, byly stabilní i bezpečné, je mnohdy zapotřebí jim vypomoci, nejčastěji právě stavbou opěrných zdí a zídek. Mimo to má kvalitně provedená opěrná zeď vysokou životnost a není nijak náročná na údržbu.

operne zdi

Z čeho se dá postavit opěrná zeď 

Materiálů, ze kterých si můžete postavit opěrnou zídku je skutečně nepřeberné množství, lišících se nejen designem, ale i cenou a nároky na zručnost stavitele. Pořídit si můžete například snadno skládatelné betonové tvarovky, které se ukládají na hotový, vyzrálý základ a zasypávají zeminou po každé položené vrstvě tak, aby zásyp tvarovku zcela vyplnil. Konstrukce svahovek  umožňuje sklon zdi od 45 do 75 stupňů v závislosti na výšce a zakřivení zdi, přičemž svahovky  na rozdíl od jiných řešení umožňují zasazení zeleně do jejich vnitřku, což milují zejména zahradníci. Využít ale můžete i dostupné kameny, nebo třeba staré, které spojíte betonem. Profesionálové pak nabízejí pro stavbu opěrných zdí moderní systémy opěrných zdí, které seženete v různých dekorech a kromě vzhledu vás ohromí i jednoduchostí stavby. Systémy totiž nevyžadují použití žádných doplňků jako je malta, lepidla, šroubky či kolíky – všem funguje na principu patentové drážky, do které zkrátka a jednotlivé díly zapadnou jako stavebnice, drží bezpečně a přesně na svém místě. Varianta, kterou si nakonec zvolíte, je čistě na vás. Vždy byste ale měli myslet na to, aby opěrná zeď korespondovala s celkovým stylovým pojetím exteriéru.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *